SON DAKİKA

Müge Anlı:'Samsun'a emniyet müdürü olmak istiyorum'
<>
HaberlerGÜNDEMTürk pilotlara yasak geldi

Türk pilotlara yasak geldi

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasına Amerika'dan Türk pilotlarının F-35 uçaklarında aldığı eğitime yasak şeklinde tepki geldi.

+
-
Türk pilotlara yasak geldi

Türkiye 'nin  Rusya 'dan  S-400 füze savunma sistemi ni alma kararının ardından hatırlanacağı üzere ABD ile Türkiye arasında fikir ayrılıkları oluşmuştu. Amerika kanadında söz konusu duruma karşı Türkiye'nin S-400 alımını durdurmaması karşısında Amerika'da uçuş eğitimi alan Türk pilotlara eğitim yasağı getirileceği ifade edilmişti.

ABD  Savunma Bakanlığı yetkilileri, geçen hafta Türk pilotlarının eğitimine son verilmesi ve F-35 bilgi dosyalarına girişlerinin engellenmesi kararını vermişti. Arizono'nın Luke Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki 2'si eğitmen 4'ü öğrenci 6 pilotun F-35 uçaklarını uçurma ve bu konuda eğitim almalarının durdurulduğu kaydedildi.

uğgeneral Todd Canterbury'nin, Türk pilotlarının F-35'ler konusunda elde ettikleri hassas bilgileri, ültimatom tarihi olan 31 Temmuz'dan sonra kullanma ihtimali sebebiyle kaygı duyduğu belirtildi.

Pentagon sözcüsü Yarbay Mike Andrews, Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde Türk pilotların uçuşlarına artık izin verilmediğini doğruladı. Mike Andrews, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemini almaktan vazgeçmesi halinde, Türk pilotların durdurulan F-35 eğitimine devam edileceğini de kaydetti.

F-35 pilotlarının eğitiminin durdurulması, ABD'nin Suriye'de PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'yi desteklemesi ve Türkiye'nin Rusya ile dostluğunun güç kazanması sebebiyle durumun değişmeyeceği ihtimalinin güçlendiği kaydedildi.

Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ellen Lord, Pentagon'un Türk Savunma Bakanlığı ile Türkiye'nin F-35 projesi için ödediği paranın iadesi konusunda görüşme yaptığını söyledi.


Kaynak: İHA

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER