SON DAKİKA

Samsun'da belediye işçisinin feci ölümü
<>
HaberlerSamsunİlkadım Belediyesinden örnek davranış

İlkadım Belediyesinden örnek davranış - Samsun Haberleri

İlkadım Belediyesi Türkçe korunması kanununa istinaden ilçe geneline ekip yolladı, yabancı tabelalara ceza kesilecek.

+
-
İlkadım Belediyesinden örnek davranış
İlkadım Belediyesinden örnek davranış

 

İlkadım Belediyesi  zabıta ekipleri ilçe genelinde Türkçenin korunması kanunu na istinaden ve gelen yoğun ihbarlar nedeniyle yabancı uyruklu kişilere ait iş yerlerinde, yabancı tabela çalışma izni ve ruhsat denetim düzenledi. Düzenlenen denetimde kanun gereği yüzde 75’i Türkçe olmayan tabelalar tek tek sökülerek iş yeri sahipleri uyarıldı

Kent genelinde çoğunluğu Suriyelilere ait iş yerleri ndeki yabancı tabela, afiş ve reklamları mercek altına alan İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü , yabancı uyruklu işyerlerinin denetimi için özel bir ekip kurdu. Gelen şikayetleri anında değerlendiren zabıta ekipleri vatandaşların yoğun olarak kullandığı Çiftlik Mahallesi , Hakkı bey ve Saadet Caddesi'nden başlayarak ilçe genelinde denetim yaptı. Yapılan denetimlerde Arapça tabelalar, çalışma izni ve iş yeri ruhsatı incelenirken kanunlara uymayan, zabıtayı görünce dükkanın kapatıp giden  iş yerleri hakkında ise tespit tutanağı tutuldu.

SURİYELİLER KANUNLARA UYMAK ZORUNDA 

Suriyeli sığınmacıların en yoğun yaşadığı ilçenin İlkadım olduğunun altını çizen İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürü Şeref Sarı " Şehrimizde, son yıllarda Suriye uyruklu vatandaşlarımız tarafından çok sayıda işyeri açarak yerleşik düzene geçildiği aşikar. Bu işyerlerinin büyük bir kısmı da yine Suriye uyruklu vatandaşlarımıza hitap ettiğinden tanıtımlarına yönelik tabela, pankart ve flamaları da yabancı harf ve kelimelerle yazılmıştır. İşyerlerinde TSE standartlarına uyan esnaflarımız gibi Suriyeliler ‘de kanunlarımız uymak zorunda. Bu sorunların çözüme kavuşması için konunun takipçisi olacağım. Zabıta ekiplerimizle sık sık denetim yaparak ilçemizde imla hatalarının olduğu tabela, poster ve afişlerin oluşturduğu görüntü kirliliğine asla müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER