SON DAKİKA

Samsun'da belediye işçisinin feci ölümü
<>
HaberlerKahramanmaraşKahramanmaraş Türkoğlu Lojistik Merkezi faaliyete geçti

Kahramanmaraş Türkoğlu Lojistik Merkezi faaliyete geçti - Kahramanmaraş Haberleri

Kahramanmaraş'ın ve bölgenin ihracatına önemli bir katma değer sağlanması açısından önem taşıyan Türkoğlu Lojistik Merkezi faaliyetlerine başladı.

+
-
Kahramanmaraş Türkoğlu Lojistik Merkezi faaliyete geçti
Kahramanmaraş Türkoğlu Lojistik Merkezi faaliyete geçti

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın (KMTSO) öncelikli çalışma alanlarından birisi olan lojistik merkezi, 1,9 milyon ton taşıma kapasitesi ile Türkiye'nin en büyüğü olma özelliğine sahip. Türkoğlu Lojistik Merkezi ile birlikte 805 bin metrekare lojistik alan oluşturuldu.
Türkoğlu Lojistik Merkezi 16 vagonla ilk seferini yaptı. İlk blok konteyner treni 5 Mayıs 2019 tarihinde İskenderun Limanı ile Türkoğlu arasında sefere başladı.
TCDD yatırım programı kapsamında 80 milyon lira bütçe ile yapılan Türkoğlu Lojistik Merkezi, 331 bin 500 m2 konteyner stok alanı ile özel sektöre ve ihracata çok önemli katkı sağlayacak.
KMTSO Başkanı Serdar Zabun, projenin ekonomiye kazandırılmasıyla birlikte ihracat bakımından çok önemli bir itici güç oluşturacağını ifade ederek, Kahramanmaraş'ın 2,2 milyar dolar olan dış ticaret hacminin, bu tesisle birlikte çok daha ileri seviyeye ulaşacağını söyledi. Zabun, 'Şehrimiz üretilen ürünlerin yine buradan ihraç edilmesi, ihracat kalitesine sahip birçok ürünümüzün Kahramanmaraş'tan yurtdışına gönderilerek katma değer oluşturulması bakımından bu projenin hayata geçmiş olması çok önemliydi. Şehrimizin ihracatta operasyon kabiliyeti ve nitelik artışını sağlayacak projelerden birisi Türkoğlu Lojistik Merkezi'dir. Şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Hükümetimize, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza, projenin şehrimize kazandırılmasında emeği bulunan tüm siyasetçilerimize, ilimiz iş dünyası adına şükranlarımı sunuyorum. Kombine taşımacılıkta ulaşım yollarının geliştirilmesi ve ulaşım modları arasında etkin bağlantının kurulması, depolama, bakım-onarım, yükleme-boşaltma gibi faaliyetlerin daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirilmesi için kurulan lojistik merkezler, rekabet gücünün artırılmasını hedefliyor. Sanayicilerimizin rekabet gücünü artırmak ve ülkemizin bölgenin lojistik üssü haline gelmesi için 21 ayrı yerde lojistik merkez planlanmıştı. Bunların bir kısmı yapımı devam eden bir kısmı ise faaliyete açılan merkezler. Türkiye'yi bölgenin lojistik üssüne dönüştürecek lojistik merkezlerin tamamı hizmete girdiğinde, Türk lojistik sektörüne 35,6 milyon ton ilave taşıma imkanı ile 12,8 milyon metrekare açık alan, stok alanı, konteyner stok ve elleçleme sahası kazandırılacak.'

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER