SON DAKİKA

Samsun'daki faili meçhul cinayette flaş gelişme
<>
HaberlerGÜNDEM'Kimsenin karşı çıkmaması gerekiyor'

'Kimsenin karşı çıkmaması gerekiyor'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz kıyısında bulunan kıta sahanlığı problemleriyle ilgili konuştu.

+
-
'Kimsenin karşı çıkmaması gerekiyor'
'Kimsenin karşı çıkmaması gerekiyor'

Kıbrıs Rum Kesimi 'nin bölgedeki petrol ve doğalgaz zenginliklerinden Türk halkını mahrum etmelerini kabul etmeyeceklerini vurgulayan Çavuşoğlu, gerekenin yapılacağını söyledi.

'KİMSENİN KARŞI ÇIKMAMASI GEREKİYOR' 

Mevlüt Çavuşoğlu , “Kıbrıs etrafındaki rezervler iki halk arasında paylaşılmalı. Bunun yanı sıra Türkiye'nin BM'lere kaydettirdiği kıta sahanlığı var. Bu kıta sahanlığının gittiği yer ve sınırları belirlidir. Türkiye'nin kıta sahanlığı içerisinde sondaj yapmasına kimsenin karşı çıkmaması gerekiyor. Biz uluslar arası hukuka uygun hareket ediyoruz. Bugüne kadar BM'den bu sorunu çözmelerine dair ricada bulunduk.

Kıbrıs Rum tarafı buradaki gaz ve petrol rezervlerini Kuzey Kıbrıs'la paylaşmak istemedi. Garantör olarak bizim buradaki tavrımız da bölgede yaşayan Türk halkının hakkını korumaktır. Bu bizim yükümlülüğümüzdür. Hiç tereddüt etmeden gerekli adımları atmaya devam edeceğiz. Kıta sahanlığımız içerisinde sismik araştırmalarımızı da sondaj çalışmalarımızı da devam ettireceğiz. Biz tehditleri ciddiye almıyoruz. Ellerinden geleni yapsınlar. Blöf ya da söylemlere prim vermedik. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Önümüzdeki dönemde ikinci gemimizi de bölgeye yollayacağız. Sismik araştırmamız bitmiştir, sondaj çalışmalarımız başlayacaktır.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER