SON DAKİKA

Samsun'daki faili meçhul cinayette flaş gelişme
<>
HaberlerGÜNDEMTeröre darbe üstüne darbe

Teröre darbe üstüne darbe

Teröre karşı yürütülen operasyonlar sonucunda PKK'ya katılım oranında azalmalar yaşanırken etkisiz hale getirilen terörist sayısında da artışlar yaşandı.

+
-
Teröre darbe üstüne darbe
Teröre darbe üstüne darbe

Terör   örgütüne yönelik yapılan başarılı operasyonlar sonuçlarını da beraberinde getirdi. 

15 BİN PKK'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ 

Güvenlik güçlerinin başarılı çalışmaları sonucunda  2015 yılından bu yana, 7 bin 863'ü yurtdışında olmak üzere 15 bin 70 PKK'lı terörist etkisiz hâle getirildi.

TERÖRİSTLER KÖŞEYE SIKIŞMIŞ DURUMDA 

Kaynaklara göre operasyonlarda kaçacak yerleri kalmadığı ifade edilen teröristlerin önemli kısmında teslim olmaların gerçekleştiği ifade ediliyor. Ayrıca terör gruplarına katılım oranlarında da azalma olması  önemli bir başka ayrıntı olarak ön plana çıkıyor.  Lojistik destek yönünden de teröristlerin büyük ölçüde zorlandıkları belirtiliyor.

KATILIM GİDEREK AZALIYOR 

Katılım oranlarındaki düşüş yaşandığı söylenirken örgüte doğu bölgelerinde verilen desteklerin sıfıra kadar indiği belirtiliyor.  Güvenlik kaynakları ise 2019 yılının PKK'lı teröristler için yıkım yılı olacağını vurguluyor.  İçişleri Bakanlığı verilerine göre örgüte katılım sayısı 2015 yılında 620, 2016'da 536, 2017'de 154, 2018'de 45, bu yıl ilk 4 aylık bölümde ise 2'ye kadar düştü.

LİSTE TEMİZLENİYOR 

850 kişilik İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde bulunan ve başına ödül konulan sözde üst düzey teröristler ise tek tek etkisiz hâle getiriliyor. Bu kapsamda 2015 yılından bu yana 4 milyon lira ödüllü kırmızı listeden 14 terörist, 1 buçuk milyon lira ödüllü Mavi listeden 11 terörist, 1 milyon lira ödüllü Yeşil listeden 25 terörist, 600 bin lira ödülü Turuncu listeden 24 terörist ve 300 bin lira ödüllü Gri listeden 149 terörist etkisiz hâle getirildi. Sadece son bir ayda ise arananlar listesinden 9 terörist silindi.

Türkiye Gazetesi

 terör  samsun haber
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER