SON DAKİKA

CHP'den istifa çağrısı!
<>
HaberlerOrdu HaberleriTürkiye'de 4 bin 500 hasta kök hücre nakli bekliyor

Türkiye'de 4 bin 500 hasta kök hücre nakli bekliyor - Ordu Haberleri

Türk Kızılay Orta Karadeniz Gönüllü Verici Merkezi Kök Kazanım Uzmanı Erdal Ayar, Türkiye'de 4 bin 500 hastanın kök hücre nakli beklediğini söyledi.

+
-
Türkiye'de 4 bin 500 hasta kök hücre nakli bekliyor

Ordu'nun Ünye ilçesinde Devlet Hastanesi'nde kök hücre bağışının önemi hakkında konferans verildi. Ünye Devlet Hastanesi, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve Ünye Meçhul Asker Ortaokulu liderliğinde ülkede, başta lösemi hastaları olmak üzere kök hücre bağışı bekleyen hastalara umut ışığı olma adına Ünye'de kamu kurum ve kuruluşlarından, okullardan, sivil toplum örgütlerinden ve vatandaşlardan 26 Nisan tarihinde Ünye Cumhuriyet Meydanı'nda Kızılay tarafından kök hücre numune alımı yapılacak.
Bu program öncesinde Ünye Devlet Hastanesi'nde düzenlenen konferansta kök hücre bağışıyla ilgili yanlış bilinenler anlatıldı. Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Güray Yılmaz, 'Kana bağlı hastalıklar lenfoma ve lösemi gibi hastalıklar çok zor hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavi süreci çok meşakkatlidir. özellikle kemoterapi döneminde sonuç alınamayan hastalarda kemik iliği nakli gerekiyor' dedi.
Türk Kızılay Orta Karadeniz Gönüllü Verici Merkezi Kök Kazanım Uzmanı Erdal Ayar ise, 'Kan bağışı sürekli ihtiyaçtır. Bu nedenle erkekler yılda 4 kez, kadınlar ise yılda 3 kez kan bağışında bulunabilir. Burada dikkat çekmek istediğimiz ise kök hücre numune alımıdır. Bu numuneler kök hücre bekleyen hastalarla uyum sağladığında donörümüzden bu kez kök hücre alıyoruz. Bunun da iki yöntemi var. Birincisi iki koldan kan alma şeklinde tanımlayabiliyoruz. Bu süreç bir kaç saat sürüyor. Sonrasında ise herhangi bir istirahat olmadan normal yaşantınıza dönebiliyorsunuz. Ancak bunun süreçleri var. Diğer yöntem ise kemik iliğinden kök hücre alımıdır. Her iki yöntemde de ciddi ve kalıcı rahatsızlıklar bulunmamaktadır. Numune alındıktan sonra eşleşme olsa dahi numune verenin cayma hakkı vardır. Bu durum ülkemizde çok düşün seviyededir. Çünkü bir can kurtarmanın bilinci içinde olan vatandaşlarımız bu işlemi sonuna kadar sürdürüyor. Bugün ülkemizde 4500 hasta kök hücre nakli beklemektedir' diye konuştu.CHP'den istifa çağrısı!GÜNDEM
CHP'den istifa çağrısı!
Trabzonsporlu oyuncu Hüseyin Türkmen kaza yaptıGÜNDEM
Trabzonsporlu oyuncu Hüseyin Türkmen kaza yaptı
Elazığ'da trafik kazası: 3 yaralıGÜNDEM
Elazığ'da trafik kazası: 3 yaralı
Sri Lanka'daki saldırılarda ölenlerin sayısı 215'e yükseldiGÜNDEM
Sri Lanka'daki saldırılarda ölenlerin sayısı 215'e yükseldi

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da korkunç ölüm! Samsun'da korkunç ölüm!Samsun bir evladını daha kazaya kurban verdi! Samsun bir evladını daha kazaya kurban verdi!Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı! Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı!3. Kattan düşen yaşlı adam hayatını kaybetti! 3. Kattan düşen yaşlı adam hayatını kaybetti!ABD'de 'Türkiye' alarmı! ABD'de 'Türkiye' alarmı!Saldırıya uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama! Saldırıya uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama!Bahçeli resti çekti! Bahçeli resti çekti!Denize atlayan üniversiteli genç kızı, polis kurtardı Denize atlayan üniversiteli genç kızı, polis kurtardı21 Nisan Samsun hava durumu 21 Nisan Samsun hava durumuCHP'den istifa çağrısı! CHP'den istifa çağrısı!

SIRADAKİ HABER
}