HaberlerSamsun'Bu yasa vatandaşı korur ama maliyetleri arttırır'

'Bu yasa vatandaşı korur ama maliyetleri arttırır' - Samsun Haberleri

Müteahhitler ruhsat öncesinde bina tamamlama sigortası yaptıracak. Müteahhit inşaatı bitiremezse devreye sigorta girecek. Sigortacı anlaşma gereği ya tüketiciye ödediği parayı yasal faizi birlikte ödeyecek ya da inşaatı tamamlattırıp, tüketiciye konutunu teslim edecek.

+
-
'Bu yasa vatandaşı korur ama maliyetleri arttırır'

Canik Müteahhitleri Derneği Başkanı Cafer Mersinli, uygulamanın vatandaşı korumak açısından önemli olacağını ancak denetlemenin düzgün yapılmasının şart olduğunu söyledi.


Mersinli; “ Uygulama kağıt üzerinde güzel. Tüketici mağduriyetinin önüne geçilebilir, inşaatlar da yarım kalmaz. Ama sonuç olarak bu iş maliyetleri arttıracaktır. Bu maliyette günün sonunda sadece tüketiciye kalacaktır. Devletimizin buradaki fikri güzel önüne gelen müteahhitlik yapamasın. Fakat, denetimler sıkı yapılsın iş ranta dönüşmesin” dedi.
Bina tamamlama sigortası sigorta şirketine önce müteahhidi mali açıdan inceleme ardından da inşaat süresi boyunda hem müteahhidi hem de inşaatı denetleme gibi ağır bir sorumluluk getiriyor. Sigorta şirketinin inceleme sonrası olur vermemesi maliyeti artıracak ek tedbirler talep etmesi sorun.

Cafer Mersinli de bu noktada rant konusunda önemli bir uyarı yapıyor; “Sigorta şirketinin kimleri sigortalayacağı devlet tarafından sıkı bir şekilde denetlenmeli”
Bu uygulama önce kentsel dönüşüm kapsamında iş alan firmalar için uygulanacak daha sonra sektörün tamamına yayılacak.
Mustafa Bilik

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER