HaberlerGÜNDEMBakandan eğitim konusunda önemli açıklamalar yaptı

Bakandan eğitim konusunda önemli açıklamalar yaptı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

+
-
Bakandan eğitim konusunda önemli açıklamalar yaptı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk , eğitim gündemine ilişkin açıklamalar yaptı.

EĞİTİM DEMOKRASİYLE YAKINDAN İLGİLİ 

Bakan Selçuk, "Eğitim demokrasiyle çok yakından ilgili. Eğitimde güçlü bir beklenti varsa o zaman yerel seçimlerde bize destek olunması gerektiği çok açık." dedi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

BAKANLIĞIMIZIN YAPAY ZEKA STRATEJİSİ 1 AY İÇİNDE ÇIKACAK 

Bakan Ziya Selçuk, bakanlığın yapay zeka stratejisinin bir ay içinde çıkacağını söyledi. Selçuk "Bu strateji ile ilgili dijital altyapı kuruyoruz." dedi.

Milli Eğitim Bakanı   Selçuk, dershanelere ilişkin olarak "Okullarımızda bu ihtiyaç nasıl giderilir ile ilgili bir çalışmamız var, bu bitti. Mevcut okullarımızdaki destek kurslarının iyileştirilmesiyle ilgili çok yönlü bir modelleme çıkardık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı sonrasında bizim için önemli olan şey, mevcut durumdaki ihtiyaçları tümüyle tatmin etmek."

DERSLERE İLİŞKİN VİDEO KÜTÜPHANESİ OLUŞTURULUYOR 


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk , "Tüm derslere ilişkin video kütüphanesi oluşturuyoruz. Çok yetkin öğretmenleri seçiyor, yıl boyunca var olan içerikleri sunmasını istiyoruz. Ücretsiz olarak, mobil olarak, bir IP tv üzerinden ya da başka yerden, bunun senaryoları hazırlandı. Bunu ortaöğretimin iyileştirilmesi meselesi olarak görüyoruz." şeklinde konuştu.

OKULA BAŞLAMA YAŞINDA 69 AY 

Okula başlama yaşıyla ilgili değerlendirmede bulunan  Ziya Selçuk , "Çağ nüfuslarını net ayırabilelim diye 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştirmiş olacağız." dedi.


"Hiç okula gidemeyenlerin evine okul öncesi paketi anlamında nasıl destek veririz ile ilgili paketler hazırladık, süreç devam ediyor." ifadesini kullanan Ziya Selçuk,  merdivenaltı dersaneler konusuna da değinerek, "Bu, idare ya da ceza hukukunun konusu olarak bir takibat sistematiğine tabi tutulacak." açıklamasında bulundu.

ÖĞRETMENLERE YAN ALANLARDA SERTİFİKA VERİLECEK 


Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okul profili adlı çalışmanın 13 Mart'ta açıklanacağını ve kamuoyuna tanıtılacağını bildirdi. Selçuk, "Üniversitelerle yaptığımız anlaşmalarla öğretmenlere yan alanlarda sertifikalar vereceğiz. Öğretmenlerimizin açıkta kalması söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Okul profili konusunu açıklayan Selçuk, "Amaç hiçbir okulu birbiriyle yarıştırmak değil sadece kendi ilerlemeleri hususunda bir farkındalık oluşturmak. Bütün okullar iyi ya da kötü derken neye göre iyi ya da kötü, bunun akademik temelini kuruyoruz." dedi.

Selçuk, hayırseverlerin okullara yaptırdıklarının okulun web sayfasından izlenmesine imkan sağlayacak yazılımın nisanda hizmete gireceğini bildirdi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER