SON DAKİKA

Samsunlu asker hayatını kaybetti
<>
HaberlerGÜNDEMABD, Türkiye'yi o programdan çıkarıyor

ABD, Türkiye'yi o programdan çıkarıyor

Amerika, Türkiye'yi gelişmekte olan ülkelere tanınan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı'ndan çıkarma kararı alıyor.

+
-
ABD, Türkiye'yi o programdan çıkarıyor

ABD Başkanı Donald Trump , Türkiye ile ilgili yeni bir karar alıyor.

BAŞKAN TRUMP ÇIKARMAK İSTEDİĞİNİ AÇIKLADI 

Trump,  Türkiye 'nin gelişmiş ekonomisini gerekçe gösterdi ve  bazı ürünlerin Amerika;'ya gümrüksüz  olarak girişine imkan sağlayan ve gelişmekte olan ülkelere sunulan " Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi  (GTS) Programından Türkiye'yi çıkarmak istediğini belirtti. 

MEKTUPTA İSTEDİĞİNİ DİLE GETİRDİ 

Başkan Trump'ın Kongre'ye yolladığı mektup, Beyaz Saray tarafından yayınlanırken mektupta, 1974 Ticaret Yasası'nın 502(2) (2) maddesi referans verilerek, " Türkiye 'yi gelişmekte olan ülkelere sunulan  Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi  (GTS) Programından çıkarmak niyetimi size bildiriyorum." ifadesi kullanıldı.

Trump, söz konusu mektupta konuyla ilgili olarak "Türkiye'nin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak artık GTS'den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm için bu adımı atıyorum. Fakirliğin azalması, kişi başına düşen yıllık milli hasıla ve ticaret yaptığı ülkelerle ithalatın artması ve Türkiye'deki sektörler, gelişmiş ticaretinin göstergesidir. Buna ilave olarak Türkiye, gelişmiş ekonomisi sayesinde ve yaptığı karşılıklı anlaşmalarla diğer gelişmiş ülkelerin seviyesine gelerek diğer ülkelerin GTS programlarından da geçmiştir." ifadelerine yer verdi. 

Mektupta ayrıca, ABD'nin Türkiye ile adil ve mütekabiliyet esasına dayalı ticari ilişkilerini sürdüreceğine vurgu yapıldı.

 

ABD resmi kaynaklarında yer alan bilgiye göre, 1974'te yürürlüğe giren GTS programı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 131 gelişmekte olan ülkeye toplam 3 bin 474 üründe ABD pazarına gümrüksüz giriş imkanı sağlamaktaydı.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER