HaberlerDÜNYAG7 için sınır kontrollerini yeniden uzayacak

G7 için sınır kontrollerini yeniden uzayacak

Fransa, 2015'te yaşanan Paris saldırıları sonrası Schengen'i askıya alarak uygulamaya koydukları sınır kontrollerini, G7 Zirvesi'ni kapsayacak şekilde uzatmayı planlıyor.

+
-
G7 için sınır kontrollerini yeniden uzayacak

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Ulusal Meclis'te yaptığı açıklamada, mayıs ayı itibarıyla sınır kontrollerini ülkenin güneyindeki Biarritz'te 24-26 Ağustos'ta düzenlenecek G7 Zirvesi kapsamında yeniden uzatmak istediklerini belirtti.

Fransa sınır kontrolleri kapsamında, AB üyesi ve Schengen alanında bulunan komşuları arasında normalde serbest geçişin sağlandığı sınırlarında kontroller ve denetimler yapabiliyor.

Sınır kontrolleri daha önce 30 Nisan'a kadar uzatılmıştı.

Şimdiye kadar 6 kez uzatıldı

Fransa, 13 Kasım 2015'teki Paris saldırıları sonrasında OHAL ilan etmiş ve sınırlarını serbest geçişe kapatmıştı. Sınır kontrolleri uygulaması ülkede şimdiye kadar 6 kez uzatıldı. OHAL uygulaması ise terörle mücadele ve kamu düzenini sağlamaya yönelik yasal düzenlemelerin ardından geçen yıl kaldırıldı.

Almanya, Avusturya, Danimarka, İsveç ve Norveç de sınır kontrolleri yapıyor. Bu uygulama, terörle mücadelenin yanında düzensiz göçleri engelleme amacıyla yapılıyor.

Kaynak: AA

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER