HaberlerGÜNDEM Kartal'da 8 katlı bina çöktü! Binada 24 daire vardı ölü ve yaralılar var

Kartal'da 8 katlı bina çöktü! Binada 24 daire vardı ölü ve yaralılar var

İstanbul Kartal'dan gelen son dakika haber yürekleri toplattı. Kartal'da 8 katlı bina çöktü, olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi gönderildi. Binada 24 daire bulunuyordu.

+
-
 Kartal'da 8 katlı bina çöktü! Binada 24 daire vardı ölü ve yaralılar var

İstanbul Kartal Cevizli 'de Bankalar caddesi Sema sokakta bulunan 8 katlı Yeşilyurt apartmanı  çöktü. Bina yerle bir olurken olay yerinde zamana karşı bir yarış var. Şu ana kadar 1 kişinin öldüğü 4 kişinin yaralı olduğu belirlendi. Ancak gelen son dakika haberler çok sayıda ölü olabileceği yönünde.

İSTANBUL VALİSİ: BİNANIN 3 KATI KAÇAK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da olay yerine gitti. Vali Yerlikaya, "Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın 14 daire ve 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu Kaymakamımız arz etti." bilgisini verdi.

Yerlikaya, "Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürüyle de az önce görüştüm. Onlar bana belge de verdiler. Buranın 1992 yılından ruhsatlı olduğu, 5 katlıya ruhsat olduğunu ama daha sonra 3 kat kaçak yapıldığı ve iskansız olduğunu söylediler." açıklamasında bulundu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, binanın çökmesine ilişkin soruşturma başlattı. İstanbul Valiliği de enkaz çalışmalarının kolaylaştırılması için vatandaşların çevreden uzaklaştırılması yönünde bir açıklama yaptı.

 

BİR KİŞİ SAĞ KURTARILDI

Binanın en üst katında oturduğu tahmin edilen bir kadın, enkazın altından yaralı olarak çıkarılırken bir yaralıya daha ulaşıldığı öğrenildi. Umutları artıran bu gelişmeler, çalışmaları daha da hızlandırıldı. Fakat 24 daireli binanın en alt katında bir tekstil atölyesi olması ve orada 15'ten fazla işçi olduğu bilgisi ölü sayısının yüksek olacağına ilişkin endişe yaratıyor.

KARTAL BELEDİYE BAŞKANI: BİNADA 43 KİŞİ YAŞIYORDU

Çöken binada vatandaşların yaşadığı 14 daire ve binanın alt katında dükkanların olduğu belirtildi. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, çöken bina ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bina 1992 yılında ruhsat almış. Burayla ilgili bir yıkım kararı yok. Hemen yanında 3 parsel var yıkım kararı verilmiş. Kartal'da riskli raporu olup yıkılmayan bina yok. Ama bu binanın imar barışını biz göremiyoruz. Müracatını Bakanlık görebilir. Onun dışında bize herhangi bir müracaat yok. Yıkım kararı olan bir yer değil. 14 daire 43 kişinin yaşadığı bilgisi var. Şuan içeride kaç kişi var belli değil. En alta atölye ve atölyede kimse yok. Bina ayrıca bir başkan yardımcımızın akrabasının binası. Binayla ilgili bizim bildiğimiz öğrendiğimiz bir patlama sonucu çökmesidir. 1 yaralı çıkarıldı." dedi.

 


Binada 24 Daire var : Çöken binada 43 kişinin yaşadığı 24 dairenin ve 15-20 kişinin çalıştığı bir tekstil atölyesinin olduğu öğrenildi. Hayli yeni olan binadaki bu dairelerin tamamen dolu olduğu bildiriliyor. Ölü sayısının yüksek olabileceğinden endişe ediliyor.

Patlama Olduğu İddiası: Görgü tanıkları Saat 16.00'da yaşanan olayın öncesinde patlama olduğunu iddia ederken canlı yayına bağlanan Cevizli Muhtarı Memiş Dikilitaş ise binanın kendi kendine çöktüğünü söyledi.

 

Bursa ve Sakarya'dan Ekipler Geliyor: AFAD da çöken bina için Sakarya ve Bursa'dan ekipleri yola çıkardı.

Binanın çökmeden önceki hali

Binanın yıkılmadan önceki hali yukardaki gibi. 8 katlı binanın neden çöktüğü henüz bilinmiyor.

-"Sesimi Duyan Var mı?" Olay yerinde zamana karşı yarış var. İtfaiye ekiplerinin vatandaşlara "Sesimi duyan var mı" diye sesleniyorlar.

 

"Binanın Altında Çocuklar Kalmış Olabilir": Binanın çöktüğünü gördüğünü söyleyen görgü tanığı, "Yol kenarında oynayan çocuklar vardı, tam emin değilim ama binanın altında kalmış olabilirler" dedi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER