SON DAKİKA

Samsun'da mezarcılar birbirine girdi: 6 yaralı
<>
HaberlerGÜNDEMBakandan Sağlık Raporu Açıklaması

Bakandan Sağlık Raporu Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık raporu açıklamasında bulundu. Mevzuat haricinde tanzim yapılmaması için gerekli düzenlemelere başlandığını belirtti.

+
-
Bakandan Sağlık Raporu Açıklaması
Bakandan Sağlık Raporu Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , "Mevzuat haricinde  sağlık raporu  tanzimi yapılmaması için gerekli düzenlemelere başlanmıştır. Rapor sayısı azaltılacak ve raporlar standart hale getirilecek" dedi.

MEVZUATTA TANIMLI OLMADIĞI HALDE RAPOLAR TALEP EDİLDİĞİ BELİRLENMİŞ 

Vatandaşlardan gelen bildirimlerin değerlendirildiğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çeşitli kurumların tek hekim tarafından düzenlenebileceği mevzuatta tanımlanan sağlık raporları haricinde; mevzuatta tanımlı olmadığı halde çeşitli raporlar talep ettikleri görülmüştür” dedi.


Bakanlık tarafından yapılan saha çalışmalarında mevzuat harici istenen sağlık raporu çeşidinin 200’den fazla olduğunun belirlendiğini aktaran Koca, “Bunlar arasında satranç oynayabilir, mendil kapmaca oynayabilir, okul gezisine katılabilir, belediye kurslarına katılabilir, temizlik personeli olabilir gibi çeşitli eğitim ve faaliyetlere katılma veya bazı görevleri yapma gibi durumlarda istenen raporlar sayılabilir. Vatandaşlarımız Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) yönlendirilip, aile hekimlerinden bu gibi raporları almaları istenmektedir” ifadesini kullandı.

VATANDAŞIN, AİLE HEKİMLERİNİN YÜKÜNÜ HAFİFLETMEK İSTENİYOR 


Fahrettin Koca, “Bu ek iş yükü, hastalara ayrılan zamandan çalarak hizmet kalitesini düşürebilmektedir. Sağlık Bakanlığı olarak buna benzer gereksiz bürokratik süreçleri ortadan kaldırmak, hem vatandaşımızı hem de aile hekimlerimizin yükünü hafifletmek amacıyla çalışmaktayız. '' diyerek taleplerin iş yükünde artırma oluşturduğuna dikkat çekti.


Diğer devlet kurumları ile Bakanlığımızın yaptığı ortak çalışmalarda bu tür raporların talep edilmemesi hususunda ön mutabakat sağlanmıştır. Mevzuat haricinde rapor tanzimi yapılmaması için gerekli mevzuat düzenlemelerine başlanmıştır. Bu süreç neticesinde raporların nüshaları ihtiyaç halinde e-nabız üzerinden de temin edilebilecektir. Kısa sürede uygulamaya geçeceğimiz düzenlemelerle; rapor sayısı azaltılacak ve raporlar standart hale getirilecektir. Bu sayede vatandaşlarımızın gereksiz iş ve zaman kaybının önüne geçilecek, ASM’lerde daha kaliteli hizmet verilmesi desteklenmiş olacaktır.”

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER