SON DAKİKA

Samsun'da balıkçı kayığı battı!
<>
HaberlerGÜNDEMErdoğan'Türkiye Yatırımcılar için Güvenli Bir Liman'

Erdoğan'Türkiye Yatırımcılar için Güvenli Bir Liman'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye ekonomisi çevresinde yaşanan onca istikrarsızlığa rağmen uluslararası yatırımcılar için güvenli bir liman olmayı sürdürüyor.' dedi.

+
-
Erdoğan'Türkiye Yatırımcılar için Güvenli Bir Liman'
Erdoğan'Türkiye Yatırımcılar için Güvenli Bir Liman'

Cumhurbaşkanı Erdoğan , Afrika'dan Asya'ya Avrupa'dan Güney Amerika kıtasına kadar hemen her yerde Türkiye menşeli ürünlerle karşılaşıldığına dikkati çekti.

Geçmişte geçim derdiyle yurt dışına göç eden insanların, artık yatırımcı, iş adamı, sanayici, ihracatçı, firma sahibi olarak yurt dışına gittiğine işaret eden Erdoğan, Türk müteşebbislerin, dünya genelinde 18 bine yakını Türk, 155 bini yerel personel olmak üzere toplam 173 bin kişiye istihdam sağladığını vurguladı. 

Türkiye'de imal edilen ürünlerin artık kalitesi, dayanıklılığı ve rekabetçi fiyatlarıyla dünyanın her yerinde daha çok rağbet gördüğünü anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: 

"İhracatımızın 36 milyar dolardan yaklaşık 5 kat artışla 168,1 milyar dolara çıkması  işte bu ilginin neticesidir. Tabii bunu yeterli bulmuyoruz onu söyleyeyim. Tabii Ticaret Bakanım biraz üzülüyor falan ama üzülmeyeceksin tabii, üzülmüyorsun değil mi? 168,1 milyar dolara ulaştık, tabii biz hedefi bu yıl 170 olarak koymuştuk ama bu açığı da telafi edeceğiz, şimdi daha fazla olacak inşallah herhalde önümüzdeki yıl 200'ü aşarız. Benim hedefim bütün bakanlara hedef vermektir, yoksa ben gider bakan olurdum. Biz hedef vereceğiz, bakanlarımız da dünya kazan kendileri de kepçe olacak ve dalıp, dalıp çıkacaklar her yere. Çünkü bu işe girdiğimizde tüm iş adamlarımızı yanımıza alacağız ve onlarla beraber fellik fellik dünyayı dolaşacağız demiştik. Bunu yapmaya devam." 

Türkiye'nin 2018'de Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını bu rakamla gerçekleştirdiğini ve geride bırakılan dönemde de küresel iş yapma kolaylığı endeksinde de ciddi mesafe aldığını dile getiren Erdoğan, "Ülkemiz, yatırım ortamı bakımından halen dünyadaki en liberal, en güvenli ülkelerden biridir." dedi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER