HaberlerGÜNDEMKriz Büyüyor! Rusya'ya Yaptırım Açıklaması

Kriz Büyüyor! Rusya'ya Yaptırım Açıklaması

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Azak Denizi'nde Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilimle ilgili olarak, 'AB'nin aralık ayında Rusya'ya yönelik yaptırımları uzatacağına eminim' dedi.

+
-
Kriz Büyüyor! Rusya'ya Yaptırım Açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Azak Denizi'nde Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilime dair açıklamalarda bulundu.

Tusk, "AB'nin aralık ayında Rusya'ya yönelik yaptırımları uzatacağına eminim" dedi.

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, Ukrayna ile yaşanan gerilimi gerekçe göstererek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile G20 Zirvesi'nde gerçekleştireceği görüşmeyi iptal etmişti.

NELER YAŞANMIŞTI?

Azak Denizi'nde Rus savaş gemileri ile Ukrayna savaş gemileri karşı karşıya gelmiş, Rus karasularına girdiği iddiasıyla Rusya'ya ait savaş gemileri Ukrayna savaş gemilerine müdahalede bulunmuştu.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Azak Denizi'ndeki Kerç Boğazıcivarında Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığını ve 6 Ukrayna askerinin yaralandığını duyurmuş, gemilerin Rus özel kuvvetler tarafından ele geçirildiği açıklanmıştı.

Tüm bu yaşananlar sonrası, Ukrayna sıkıyönetim ilan ederken, Rusya'da yakaladığı Ukraynalı mürettebata hapis cezası vermişti.

 rusya  ukrayna
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER