HaberlerSAMSUN HABERSamsun Haberleri: Vatandaşlar Evde Muayenede E-Reçete Uygulamasından Memnun

Samsun Haberleri: Vatandaşlar Evde Muayenede E-Reçete Uygulamasından Memnun

Samsun Sağlık Müdürlüğünce, evde sağlık hizmetleri kapsamında yürütülen 'tablet uygulaması' ile hekimlerin, evde baktıkları hastanın reçete ve raporlarını, hasta yakınlarının sağlık kurumuna gitmesine gerek kalmadan hazırlaması memnuniyetle karşılandı.

+
-
Samsun Haberleri: Vatandaşlar Evde Muayenede E-Reçete Uygulamasından Memnun

İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç ,  kent genelinde 5 bin 200 hastanın evde sağlık hizmeti kapsamında takip ve tedavisinin gerçekleştirildiğini söyledi.  "tablet uygulaması " sayesinde hasta ve hasta yakınları ile aile hekimlerine büyük kolaylık sağlandığını anlatan Oruç, hekimin hasta bilgi sistemine uzaktan erişerek birçok hizmeti evde sunabildiğini vurguladı.


Aile hekimlerinin tablet ile sisteme bağlanarak hastanın reçete düzenlemesini evde yapabildiğine dikkati çeken Oruç, "Hasta yakınlarımız hastaneye gelmeden tüm işlerini evde bitirmiş oluyoruz. Özellikle kırsal kesimde yaşayan, hastaneye ve hekime ulaşmada sıkıntı yaşayan hastalarımıza çok büyük kolaylık olduğunu düşünüyoruz." dedi.

HASTANEDEKİ YOĞUNLUK AZALIYOR 

Aile hekimlerinin baktıkları hastanın tedavi planlarını tabletle sisteme girdiklerini belirten Oruç, bunun diğer sağlık ekiplerine de ulaştığını dile getirdi.
Böylece hasta veya yakınının evden çıkmasına gerek kalmadan tüm sağlık ihtiyaçlarının karşılandığını vurguladı.

Oruç, uygulama sayesinde hastanelerdeki yoğunluğun da azaltıldığına işaret ederek,  "Önceki sistemde hekimleriniz hastalarımızı ziyaret edip notlarını alıyordu. Hasta yakınlarını hastaneye çağırıyorlardı. Hastanede reçetesi yazılıp hasta yakınına veriliyordu. Bu sistemde ise hekimlerimiz evde tedavi hizmetini verip reçete ve raporlarını çıkartıyor. Yakınları da verilen reçeteyle eczaneden ilaçlarını çok kısa sürede almış oluyor. Hasta yakını tekrar hastaneye gelmemiş oluyor. Biz bu hastalarımızın evlerinden çıkmasını ve bekletilmesini istemiyoruz."

BU HİZMETİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUM 

İlkadım İlçesinde 2012 yılından bu yana evde sağlık hizmetlerinden yararlanan 86 yaşındaki emekli öğretmen Ayşe Şener'in kardeşi Adil Şener ise uygulamayı hayata geçirenlere teşekkür ederek, "Bu hizmete, teknolojinin imkanları da kullanılarak tabletten evde ilaç ve rapor yazılması eklendi. Hasta ve yakınlarının işinin kolaylaştırılması adına bu hizmeti çok önemli buluyorum." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER