HaberlerDÜNYASenatoda Oylanacak

Senatoda Oylanacak

Amerika'nın Yemen savaşında Arabistan'a verdiği desteğin bitirilmesini içeren karar tasarısı Amerika Senatosu'nda oylanacak.

+
-
Senatoda Oylanacak

ABD 'li Senatörler Bernie Sanders, Mike Lee ve Chris Murphy tarafından sunulan ABD yönetiminin Yemen savaşında Suudi Arabistan’a verdiği desteği bitirmesini öngören karar tasarısı bugün alt komitelerde oylamaya sunuldu.

Karar tasarısı, aynı gün Kongrede brifing veren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun karara ilişkin itirazlarına rağmen 37'ye karşı 63 oyla kabul edildi.

Başkan Donald Trump yönetiminin, El Kaide ile savaşmadıkları sürece Yemen'deki tüm birliklerin ve Suudi Arabistan öncülüğündeki hava saldırılarına verilen desteğin 30 gün içinde bitirilmesini öngören karar tasarısının savunucularından olan Senatör Sanders, oylamaya ilişkin açıklama yaptı.

Sanders açıklamasında, ABD'li senatörlerin Suudi hükümetine "tehlikeli, yıkıcı ve sorumsuz bir askeri politikaya sahip olan despotik bir rejimin yol açtığı felaket savaşlarına destek olmaya devam etmeyecekleri" mesajını göndermeleri gerektiğini söyledi.

Elde edilen sonucun, Suudi Arabistan ve dünyaya, ABD'nin insani bir facianın parçası olmayacaklarına dair mesaj niteliği taşıdığını kaydeden Sanders, "Yemen'deki savaşta neler olduğuna ve bundaki rolümüze karar vermeliyiz ve bugünkü oylama budur." değerlendirmesinde bulundu.

Mart ayında yapılan oylamada 6 eksik oy almasından dolayı geçersiz olan karar tasarısının bugün geçmesi, ABD'nin Yemen savaşındaki rolünü bitirmeyi amaçlayan Senatörler için zafer niteliği taşıyor.

Genel oylama için Senatoya gönderilecek olan karar tasarısı, buradan da geçerse Başkan Trump'a sunulucak.

senato yemen  
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER