HaberlerSAMSUN HABERSamsun Haberleri: 'Samsun 100 yıllık Planlarını Yapmalı'

Samsun Haberleri: 'Samsun 100 yıllık Planlarını Yapmalı'

Ticaret ve Sanayi Odası'nın meclis toplantısına katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun'un 3. Bin yıla hazırlanması gerektiğini söyledi. Başkan Genç, ' Samsun 1980 yılında 5 büyük kentten biriydi bugün ilk 30'da yok. Neden acaba?' dedi.

+
-
Samsun Haberleri: 'Samsun 100 yıllık Planlarını Yapmalı'

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ’nın kasım ayı meclis toplantısına misafir olarak katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, herkesin bu şehir için bir şeyler düşünmesi ve bunu da toplumla paylaşması gerektiğini söyledi. Başkan Genç, “ Şehirlerin gelecekle alakalı hedefleri olmalı. Şehirlerin 100 yıllık hedefleri olmalı. Buna paralel olarak ta Samsun’un da 100 yıllık hedefi olmalı ve bu şehirde yaşayan insanlar asla gelecek kaygısı yaşamamalı. Samsun 1980 yılında iler arasında 4. Sırada yer alıyordu. Bugün gelinen nokta içler acısı. Geçmişte bizim mahallemiz kadar gelişmişliği olmayan iller bugün bizi misli misli geçti. Bu şehir 100 yıllık yol haritasını çizmeli. Bu yapılırken bu şehirde yaşayan tüm kesimlerin düşüncesi alınmalı. Samsun geçmişteki ticaret şehri unvanını tekrar ele geçirmeli. Samsun kendine hedef olarak ticaret, siyaset ve bilim şehri olmayı hedef seçmeli” dedi.

Osman Genç, Samsun’da 1940’la kadar 50’ye aşkın konsolosluğu olan darphanesi olan İpekyolu üzerinde yer alan bir ticaret şehri olmaktan çıkıp artık yolunu kaybetmiş bir şehir haline dönüştüğünü söyledi. Osman Genç, “ Ulaşım ve ticaret bir uçağın iki kanadı gibidir. Samsun’u da bir uçağa benzetirsek ulaşım ve ticaretle gelişmeli. Sahip olduğumuz ulaşım ağlarını verimli kullanırsak 3. Bin yılın en popüler şehirlerinden biri olabiliriz. Bizim havaalanı ile Çarşamba arasında en az 2 milyon metrekarelik hacmi olan bir Organize Sanayi Bölgesi oluşturmamız lazım. Artık 19. Ve 20. Yüzyıl aklıyla Samsun yönetilemez hale geldi. Üniversitelerimiz öğrenci sayısı ile övünmemeli ürettiği bilgi ile övünmeli. Ovada olması gereken Ziraat ve Veterinerlik Fakülteleri dağın başında, 5 yıldızlı otellerin bulunduğu alanda olması gereken turizm fakültesi Bafra ilçesinde. Bu planlama ile nasıl bilgi üretilir bunu bilmiyorum” dedi.


Osman Genç, Canik Belediyesi’nin girişimleri ve Samsun Üniversitesi’nin Rektörünün büyük çabası ile yeni üniversite bünyesinde Cerrahi Aletler Meslek Yüksek Okulu kurulacağı müjdesini de verdi.

İlhan Demircioğlu

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER