HaberlerGÜNDEMRus Savaş Jetleri Suriye'yi Vurdu!

Rus Savaş Jetleri Suriye'yi Vurdu!

İngiliz haber ajansı Reuters, Londra merkezli Suriye Gözlemevi'ne dayandırdığı haberine göre, Rusya ve Türkiye arasında Ekim ayında imzalanan silahsız bölge anlaşmasından sonra ilk kez Suriye'de savaş uçaklarının hava saldırısı yaptığını duyurdu. Rusya da olayı doğruladı.

+
-
Rus Savaş Jetleri Suriye'yi Vurdu!

İngiliz haber ajansı Reuters, Londra merkezli Suriye Gözlemevi'ne dayandırdığı haberine göre, Rusya ve Türkiye arasında Ekim ayında imzalanan silahsız bölge anlaşmasından sonra ilk kez Suriye'de savaş uçaklarının hava saldırısı yaptığını duyurdu.

Hava saldırısının yapıldığı yerlerin, Halep ve İdlib kırsalında muhaliflere ait noktalar olduğu belirtildi.

 

RUSYA DA DOĞRULADI

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin Halep halkına yönelik zehirli gaz saldırı düzenlenen bölgedeki mevzilerini vurduğunu duyurdu.

Konaşenkov, Rusya'nın saldırı konusunda Türkiye'yi "sıcak iletişim hattı" üzerinden uyardığı bilgisini de verdi.

Dün gece, Halep'te zehirli bir gaz saldırısı yapıldığı belirtilmiş ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 107 kişinin zehirli gazın etkisiyle boğulma tehlikesi geçirdiğini açıklamıştı.

Anadolu Ajansı ise Beşar Esed ve Rusya'nın "kimyasal silah senaryosu"nu uygulamaya koyduğunu duyurdu. Ajans, Rusya'nın İdlib çatışmasızlık bölgesindeki Raşidin'i vurduğunu ve ÖSO cephe hattını hedef aldığını aktarıyor. Rusya, Halep'in dün gece kimyasal saldırıya maruz kaldığı iddiasını, saldırının havan topu kullanılarak yapıldığını öne sürmüştü. Ancak AA, Rusya'nın yaptığı açıklamanın aksine havan topları kimyasal sıvıyı gaza çevirmeye imkan vermediğini belirtti.

Rejim ve Rus kaynakları, Halep'te onlarca kişinin söz konusu kimyasal saldırıdan etkilendiği yönünde haberler servis ediyor.

 rusya  suriye
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER