SON DAKİKA

Müge Anlı:'Samsun'a emniyet müdürü olmak istiyorum'
<>
HaberlerDÜNYAFransa'da Kadınlar Şiddete Karşı Yürüdü

Fransa'da Kadınlar Şiddete Karşı Yürüdü

Fransa'nın başkenti Paris'te 'Hepimiz' (NousToutes) hareketinin çağrısı üzerine binlerce kişi kadına yönelik şiddete karşı sokağa döküldü.

+
-
Fransa'da Kadınlar Şiddete Karşı Yürüdü


Yaklaşık bir yıl önce kadınları cinsel tacizin yaygınlığını ortaya çıkarmaya çağırarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve Fransa 'da da yankı bulan 'Ben de' (MeToo) kampanyasının ardından, Eylül ayında Fransa'da doğan ve bu kez harekete geçmeyi belirten feminist 'Hepimiz' hareketinin çağrısı üzerine başkent Paris ve Fransa'nın çeşitli yerlerinde gösteriler düzenlendi. Cinsel şiddet, cinsiyete dayalı şiddet, şiddet uygulayanların cezasız kalması ve polis teşkilatının konuyla ilgili eğitim yetersizliğine dikkat çekmek  üzere başkent Paris'in ünlü Opera Meydanı'nda binlerce kadın toplandı.
Valiliğin izniyle düzenlenen gösterilere Paris'te 30 bin Fransa genelinde ise 50 bin kişinin katıldığı açıklandı. Yürüyüşe çok sayıda erkek de katılırken, çarpıcı sloganlar içeren pankartlar taşıyan göstericilerin yürüyüşü Paris'te Republique Meydanı'na sona erdi.
Fransa'da her yıl en az 220 bin kadının cinsel şiddete maruz kaldığı, her gün 250 kadının tecavüze uğradığı ve her 3 günde 1 kadının ise cinsel şiddet sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER