HaberlerSAMSUN HABERSamsun Haberleri: Teşekkürler Öğretmenim

Samsun Haberleri: Teşekkürler Öğretmenim

Öğretmenler, bedeli hiçbir maddi karşılıkla kıyaslanmayacak kadar saygın; sınırları, okul ve sınıf duvarları ile tarif edilemeyecek kadar ağır sorumluluk isteyen; sevgi ve fedakârlık üzerine kurulu, özel ve kutsal bir mesleği icra ettiklerinin bilinci ile hareket ettiklerinde ise ortaya müthiş başarı öyküleri çıkmakta.

+
-
Samsun Haberleri: Teşekkürler Öğretmenim

Teşekkürler Öğretmenim


Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmenlerimiz, dün olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, yenilenmenin ve daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumumdadır. Ülkemizin kalkınmasını gerçekleştirerek, gelecekle ilgili hedeflerine ulaşmasında en önemli görev öğretmenlerimize düşmektedir. Bir milletin çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi ancak eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olabilir. Eğitim sorunlarını çözen milletler; kültür, sanat, bilim, sosyo-ekonomik alanlarda da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen milletler, başka ulusların kölesi olmaya mahkûmdurlar. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez.

Öğretmenler, bedeli hiçbir maddi karşılıkla kıyaslanmayacak kadar saygın; sınırları, okul ve sınıf duvarları ile tarif edilemeyecek kadar ağır sorumluluk isteyen; sevgi ve fedakârlık üzerine kurulu, özel ve kutsal bir mesleği icra ettiklerinin bilinci ile hareket ettiklerinde ise ortaya müthiş başarı öyküleri çıkmakta. Bu hikayelerden bir tanesi de imkansızlıklara ve mazeretlere sığınmayan Samsun’da küçük bir köy okulu öğretmeni olan Ahmet Çifçi yazdı.

Çifçi’nin yazdığı o başarı hikayesini onun kaleminden aktarıyoruz;

Sonbahar yapraklarının dökülmeye başladığı,rüzgarların kendini hissettirdiği günlerdi. Yeni görev yerim Havza Ortaklar İlkokulu’ydu. Okul 1964 yılında yapılmış il merkezine 100 km ilçe merkezine 11 km mesafede , yarım yüzyılı devirmiş eski küçük bir köy okuluydu.
Dökülmüş sıvalar,yıpranmış boyalar,kırılmış camlar ve kapılarıyla,bahçesinde otlayan hayvanlarıyla garip bir okuldu.’’Bana dokunacak bir el yok mu ? ‘’ diyen,umutla bekleyen veliler ,öğrenciler…..
Öğrenciler: Sevgiye hasret,ilgi bekleyen,bilgiye aç,açmamış gonca gibiydi.
Akranları gibi rahatça oyun oynayamıyorlardı. Ev işi ,tarla işi,eğitimi ikinci plana atmıştı. Veliler: Okuldan uzak, okula ait duyguların köreldiği düşünce içindeydiler. Birçoğu için okul sadece beton duvarlardan ibaretti. Ta ki bizim projelerimizi görene kadar…
Artık sihirli bir elin dokunma zamanı gelmişti. Okula ,öğrenciye,köy halkına.Tabi ki bu dokunuş tek başına olmayacaktı.Bu bir ekip işiydi. İlk iş eski okulun iç dış onarım ve bakım çalışmaları yapıldı. Okul yeni görüntüyle öğrenci ve velilerde heyecan uyandırarak bir şeylerin değişeceğini hissediyorlardı. Okul artık tüm paydaşlar için sosyal alan haline gelmişti. Eğitimin tüm unsurları okulu yaşıyor ve benimsiyordu. Belirli gün ve haftaları öğrenciler, veliler ve köy halkı beraber kutluyorduk.’’Okullar Hayat Olsun’’ projesini slogandan çıkarıp yaşar hale getirmiştik. Velilerin deyişiyle ‘’Hocam bu sene okulda yok yok .’’ve ‘’Çocuklar sürekli sizi rüyalarında görüyor.’’ vb düşünceleri duymak paha biçilmezdi. Okuldaki en önemli kazanımlarımızdan biri de, öğrencisi olmayan köy halkı bile faaliyetlerimizi takip ediyor, destek oluyor ve yardım ediyordu. Düşünün okulda kısa bir zamanda bir çok okulun 5-10 yılda yapamadığı birçok proje ve faaliyet gerçekleştirdik.
Futbol,basketbol ve voleybol sahası yaptık.Badminton,masa tenisi,satranç,dama gibi bir çok alanda sportif malzemeleri girişimlerimiz sonucu okulumuza kazandırdık.Üniversite ve STK temsilcileri ile okulumuzu çocuklar için daha eğlenceli hale getirerek çizgi film karakterleri ile boyama, uçurtma şenlikleri ,öğrenme şenlikleri düzenledik.
Ayın konuğu projesiyle her ay kurum amirlerini okulda ağırlayarak köy halkına seminerler verdik. İlk kez köy kadınları köy dışında yemek organizasyonunda bir araya getirerek sosyalleşmelerine katkı sağlamaya çalıştık. Her ay köyde toplanarak unutulmaya yüz tutmuş misafirlikleri canlandırdık. Köy halkı okulda ikinci baharını yaşadı.
Cumhuriyet Bayramına özel köyde halk arasında rahvan at yarışları düzenledik. Köyde iftar organizasyonlarını geleneksel hale getirdik. Mazeretlere sığınmadan iş üretmeyi alışkanlık haline getirerek birçok alanda ilkleri yaşattık.
Velilere ve öğrencilere yönelik kokulu taş yapmayı öğrettik, Çevreye karşı duyarlılığı velilerle paylaşarak çam fidanı diktik. Her veliye çam fidanı hediye ettik. Ülkemizin hassas bir dönemden geçtiği son zamanlarda terörle mücadele eden silahlı kuvvetlerimiz ve polis teşkilatımıza moral vermek üzere veliler, köy halkı ve öğrencilerle bir araya gelerek ortak değerimiz olan İstiklal Marşımızı seslendirdik. Veliler ve Kur’an Kursundaki kadınlarımız kadınlar günü programına davet edilerek günlerini kutladık.
Sunucu, şiir okuyan, günün anlam ve önemini belirten kişiler kadınlarımız oldu. Toplum karşısında öz güven duyguları pekiştirilmesini sağladık. Velilerimizi ziyaret ediyoruz, Ortaklar ilkokulu diyabete karşı, eski muhtarlarla buluşma,ayın konuğu, okul kütüphanesi,Havza ‘da 10 okula 1000 kitap,yap donat keyfine bak,oyun alanı sınıfı (Havza ‘da ilk oyun alanı sınıfı) ,genç ihtiyarlar sahada, ağız ve diş sağlığı ,temiz çevre için ele ele, dede ile torun ağaç dikiyor, velilerim de karne alıyor, köyde toplu iftar projesi (500 kişilik iftar organizasyonu.) 1 atkı 1 eldiven 1 bere de sen gönder, izciliği yaşıyorum, İstiklal Marşı adıyla onlarca projeye imza attık.Uygulamalı sera bahçemizde tarım ürünleri yetiştirdik.Ayrıca bayan ve erkek velilerle köy dışında yemek organizasyonu yaptık. Sağlık seminerleri,kurum ziyaretleri (Huzurevi,Atatürk evi) vb geziler yaptık. Balondan oyuncak gösteri, Samsun Opera ve Bale Müdürlüğü’ne bağlı sanatçıların gösterisi. Eğitimde imkansızlıklara ve mazeretlere sığınmadan öğrencilerimizi eğitimde farklı yöntem ve tekniklerle tanıştırdık. Askere giden ağabeyleri için haftalık harçlıklarını biriktiren öğrenciler paralarını askere giden ağabeylerine verdiler, tıraş takımı ve Türk Bayrağı hediye ederek asker uğurlaması düzenledik. İlk defa çizgi izleyen robot çalışmaları,. Algoritma ve kodlama ile ilgili farkındalık çalışmaları yaptık. Eğitimde artırılmış gerçeklik uygulamaları, Quiver uygulaması, 3d hologram, eğitimde web 2 araçları ( kahoot,Aurasma, plickers,tagul,qr kod ,ar bilim kartları, ) ile eğlenceli dersler, oyunlaştırma tekniği ile disiplinler arası yaklaşım faaliyetlerinde bulunduk .
Tüm bu çalışmalarla akademik başarımız arttı,devamsızlık ortadan kalktı,özgüveni yüksek,kendini ifade eden,daha duyarlı öğrenci profiline ulaştık.Avrupa ‘da ‘’ home school ‘’ evde okul projesini okulumuzda uyguladık .Akıl ve zeka oyunları köşesi, Eğitimde stem etkinlikleri ile tasarımlar yaptık.Tüm bu yapılan çalışmalar sayesinde küçük bir köy okulunda istenildiğinde neler yapılabileceğini eğitimin tüm paydaşlarına gösterme fırsatı bulduk.
Öğretmenlik,anne-baba gibi tüm zorluklara katlanmak fedakarlık yapmaktır. Öğretmenlik küçük kocaman sevgiyi hissetmek,cevheri ortaya çıkarmak, umutları yeşertmektir...
Havza Ortaklar İlkokulu Öğretmeni Ahmet Çifçi

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER