SAMSUN SON DAKİKA

Pitbull dehşeti
< >
HaberlerSAMSUN HABERSamsun Haberleri: Çakallı Menemeni 800 Yıllık Handa Sunuluyor

Samsun Haberleri: Çakallı Menemeni 800 Yıllık Handa Sunuluyor

+
-
Samsun Haberleri: Çakallı Menemeni 800 Yıllık Handa Sunuluyor
Samsun Haberleri: Çakallı Menemeni 800 Yıllık Handa Sunuluyor

Samsun'da 800 yıllık handa vatandaşlar hem Çakallı Menemen'inin tadını çıkarıyor hem de tarihin görselliğine tanıklık ediyor.

13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılan tarihi İpekyolu üzerindeki Samsun-Çakallı Taşhan, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek vatandaşların hizmetine sunuldu.


Şimdilerde bu adı 'Taşhan' verilen mekanda ziyaretçiler hem tarihin dokusunu yakından görüyor hem de başta muhteşem tadı Çakallı Menemeni olmak üzere doyumsuz bir çok lezzeti tatma fırsatına sahip oluyor.
Samsun Büyükşehir Belediyesi Çakallı Taşhan Restorant İşletme Müdürü Adem Semizoğlu, "Burası 800 yıllık bir geçmişe sahip olan bir han. İnsanlar önceden burayı adından da belli olduğu üzere konaklamak için kullanıyorlardı. Mekan ve lezzet olarak, Çakallı Taşhan Samsun’un en güzide mekanlarından biri. Burada Türkiye’nin dört bir tarafından gelen misafirleri ağırlıyoruz. Tabii Samsun’dan ve çevre illerden de şehir hayatından uzaklaşıp sessiz güzel bir ortamda yemek yemek için gelen misafirlerimiz de oluyor. Buraya ilk defa gelen insanlar şaşırıyor. Mekanı ve yemekleri oldukça beğeniyorlar. Bir sefer gelen arkadaşları ile birlikte yeniden gelmek istiyor.'dedi.


Taşhan’da menemen aşçısı olarak çalışan Burhan Kayacı, "Çakallı menemeni meşhur ve lezzetli olmasının bazı özellikleri var. Bunlardan biri içine tereyağı koyulmasıdır. Biz menemeni bakır tavalarda yapıyoruz. Doğal tarla domatesi, biberi ve köy yumurtası kullanıyoruz. Çakallı menemenimizin püf noktalarından biri yumurtanın sadece sarısını kullanıyor olmamızdır. Yumurtanın beyaz kısmını menemene katmıyoruz. Üzerine kaşar peyniri rendeliyoruz. Menemenin yanında karışık turşu, tereyağı, bal, acılı ezme ikramımız var" dedi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER