HaberlerSAMSUN HABER52 Yıldır Kumaşa Yön Veriyor

52 Yıldır Kumaşa Yön Veriyor

Samsun'da 66 yaşındaki Mehmet Karpuzoğlu, 52 yıldır terzilik mesleğiyle uğraşıyor. Deyim yerindeyse kumaşlar elinde yeniden şekilleniyor.

+
-
52 Yıldır Kumaşa Yön Veriyor

14 yaşında başladığı terzilik mesleğinde 52 yılına dolduran Mehmet Karpuzoğlu gerçek bir usta. 11 yıl çıraklık ve kalfalık eğitimi alan Karpuzoğlu dükkanını 25 yaşında açtı. 1 yıldır da sabah erken saatlerinde 50 metrekarelik dükkanına gelen Karpuzoğlu, 40 yıllık dikiş makinesiyle kumaşlara şekil veriyor.
Çırak olarak terzilik mesleğine adım attığını aktaran Karpuzoğlu, "Çıraklıktan sonra kalfalık dönemine geçtim. Kalfalık döneminin ardından sonra ise askere gittim. Askerden sonra kendi iş yerimi açtım. Terzilik mesleği sayılı mesleklerden bir tanesi. Zaman içerisinde zorluklar oldu ama nihayetinde bugünlere geldim" dedi.
Karpuzoğlu, "Zamanında birkaç arkadaş ile birlikte çalışıyorduk. Şimdilerde ise tek çalışıyorum. Hala hevesli bir şekilde işimi yapıyorum. Zaten sanatkarda heves olmadan olmaz. Benim ustam Samsun’un sayılır 3-5 terzisinden birisiydi. Sanat bakımından iyi yetiştik. Terzilik mesleğinden çok memnunum. Bir daha dünyaya gelsem yine terzi olurdum. Ancak maalesef eskiye oranla rağbet yok. Gençlerimiz artık kolay giyime kaçıyorlar. Kumaş kültürü bitti gibi"dedi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER