HaberlerSAMSUN HABERHayvan Hakları İçin Yürüyecekler

Hayvan Hakları İçin Yürüyecekler

Hayvan hakları savunucuları Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sokak hayvanlarının sürgünü, katliamı ve esareti ile sonuçlanacak bir yasa tasarısı hazırladığı iddiasıyla Samsun'da protesto yürüyüşü gerçekleştirecekler.

+
-
Hayvan Hakları İçin Yürüyecekler

Hayvan hakları savunucuları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sokak hayvanlarının sürgünü, katliamı ve esareti ile sonuçlanacak bir yasa tasarısı hazırladığı iddiasıyla 11 Kasım Pazar günü saat 14.00’ da Samsun Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan bir yürüyüş düzenlenecek.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu tarafından şu açıklama yapıldı; “
Sokak hayvanları, mahalle sakinlerimizdir. Sokak hayvanları, özellikle son yıllarda tanık olduğumuz gibi, korkunç bir zulme maruz bırakılmakta, belediyeler ise bireylerden gelen zulmün bin mislini hayvanlara uygulayarak onları sokaklarımızdan, mahallelerimizden koparmak istemektedir. Günümüzde, barınak/bakımevi diye tabir edilen tesisler, birer ölüm ve toplama kampına dönüşmüştür. Hayvanlar, ulusal mevzuatımızın varlığına rağmen, belediyelerin toplama kamplarında can veriyor. Bu ülkenin vicdanlı insanları olarak, bu zulmün engellenmesi için ‘Hayvana karşı şiddet, tecavüz suçtur’ diyerek hayvanlara karşı işlenen suçların Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması ve faillere, en az 2 yıl 1 aydan başlamak üzere, ertelemesiz hapis cezası verilmesi, hayvanlara vahşet uygulayan belediye görevlilerinin de ceza kapsamına alınması, bakanlığın belediyeler üzerinde idari yaptırım yetkisinin olması talebimiz ise ortadadır. Bu toplumsal talebi karşılamak yerine, Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı, sokak hayvanlarının katline neden olacak yasayı asla kabul etmiyoruz”

Mustafa Bilik

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER