HaberlerSAMSUN HABER400 Bin Büyükbaşa Şap Aşısı Yapıldı

400 Bin Büyükbaşa Şap Aşısı Yapıldı

Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Turgut Güler, 51 bin sığır işletmesinde 400 bin büyükbaş hayvana şap aşısı yapıldığını ve sonbahar aşılama kampanyalarının devam ettiğini açıkladı.

+
-
400 Bin Büyükbaşa Şap Aşısı Yapıldı

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Turgut Güler, 2018 yılı ilkbahar şap aşılama döneminde 51 bin sığır işletmesinde 400 bin büyükbaş hayvana şap aşısı yapıldığını ve sonbahar aşılama kampanyalarının devam ettiğini ifade etti. Aşılama programında hedeflerinin şehirde bulunan tüm sığır işletmelerindeki büyükbaş hayvanların hepsinin aşılanması olduğunu aktaran Güler, “Aşılama, şap hastalığından korunmanın en önemli unsurlarından biridir. Sahada görev yapan veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenleri bunun bilincinde özverili bir şekilde çalışmaktadır” dedi.
Toplantının ilk bölümünde Turgut Güler, ilçe müdürlüğü personelleri ile şap hastalığı ve aşılama kampanyasına ilişkin görüş alışverişinde bulunarak sahada yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirdi. Toplantının ikinci bölümünde ise Şap Enstitüsü Müdürlüğü personelleri Veteriner Hekim Fatma Özarslan Turgut ve Veteriner Hekim Dr. İbrahim Hancı Şap Hastalığı ve Epidemiyolojisi ile ilgili hastalık etkeni, etkenin inkübasyon süresi, hayvanlarda gerçekleşen değişiklikler ve patolojisi, numune alma ve gönderme gibi konuları kapsayan sunumlar gerçekleştirdi. Toplantı katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER