HaberlerSAMSUN HABER'25 Bin Kişi Umut Bekliyor'

'25 Bin Kişi Umut Bekliyor'

Sağlık Bakanlığı, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Samsun İl Müftülüğü iş birliği ile düzenlenen 'Bırakacağınız en güzel miras organ bağışıdır' konulu panel Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu'nda yapıldı.

+
-
'25 Bin Kişi Umut Bekliyor'

‘Bırakacağınız en güzel miras organ bağışıdır” konulu panel Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda yapıldı. Panele Samsun Valisi Osman Kaymak ve eşi, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Kıdıl, İl Sağlık Müdürü Muhammed Ali Oruç, Organ ve Doku Nakli Merkezi Bölge Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak, çok sayıda başhekim ve davetliler katıldı.

 

Samsun Valisi Osman Kaymak, organ bağışının bir insanlık görevi olduğunu bu sayıyı artırmak için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Vali Kaymak, “ Bölgemizde 118 beyin ölümü organ nakli olmadan toprağa verilmiş. Yani en az 118 insana umut olması gereken organlar toprak olmuş çürümüş.  Bizler hem organ bağışçı sayısını artırmalıyız hem de organ nakil sayısını artırmalıyız. Bunun için devletimiz hiçbir fedakârlıktan kaçmadan her türlü imkânlarını seferler ediyor” dedi.

Doku Nakli Merkezi Bölge Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak, ülkemizde 25 bin kişinin organ 5 bin kişinin de doku nakli için sıra beklediğini söyledi. Kazak, “ Yılda 2 bin 500 kişi organ ve doku beklerken hayatını kaybediyor. Samsun’da 15 bine yakın bağışçımız oldu. Samsun olarak yılda 20 bin kişiye hem eğitim veriyoruz hem de bilgilendiriyoruz. Yapılan araştırmalara insanların yüzde 87’si kendisine ihtiyaç olmadan ve yakınlarının başına gelmeden bağışçı olmuyor. Bizim bu oranı çok aşağılara çekmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın da yaptıkları konuşmalarda organ naklinin hem dinen bir sakıncası olmadığını hem de insanlık için beklenen umudu gerçekleştirme açısından büyük önem taşıdığını söylediler.

 

İlhan Demircioğlu

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER