YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa BİLİK

Samsun heyecanını geri kazanmalı

Samsun'da son 5-10 yıllık dönemde çok ciddi heyecanlar ile ümitvar söylemler yapılıyordu. Malum Samsun'un en önemli problemi istihdam. Diğer suç oranları, uyuşturucu kullanımı aklınıza ne gelirse artık işsizlik ağacının dalları olan sorunlar. En öncelikli çözülecek problem bu olduğu için de şehir için kurulan her proje istihdamı hedefliyordu. Gelinen süreçte ise ne istihdam problemi çözülebildi ne de o heyecanlar ile başlanan projeler sürdürülebildi.
Çok eskiye gidecek olursak tersane projesinden başlarız, sonrasında yerli otomobil fabrikasının Samsun'a yapılmasını, medikal organize sanayi bölgesinin kurulmasını ve daha nicelerini sayabiliriz. Rusya'dan Samsun'a Samsun'dan Rusya'ya konulan uçak seferlerinin bilet paralarının bizim tarafımızdan ödenmesi de aynı hedef uğruna yapıldı.
Bir dönem şehrin tüm ileri gelenleri tarafından dillendirilen yerli otomobil fabrikasının Samsun'a yapılması konusu var. Ama artık kim bu konuda konuşuyor? Yada bunu gündeme getiriyor? Rusya'dan yola çıkacak olan yük trenlerinin Karadeniz'i gemiyle geçtikten sonra Samsun'da bojileri (demir tekerlekleri) değiştirilerek Orta Asya, Orta Doğu ve Çin'e kadar yük taşımaları için 10 milyon dolarlık yatırım sonucunda Samsun-Kavkaz Tren Feri hattı kurulmuştu. Şimdi bu hat ne durumda? Samsun'da bunu kaç kişi biliyor? Sağlık, spor, ticaret, sanayi, turizm, şehri Samsun söylemleri dahi artık eskisi kadar dile getirilmiyor. Lojistik köy de artık Samsun'da en çok konuşulan konulardan biri değil. Medikal organize sanayi bölgesi ve Mediclust şirketinin kurulması konuların da da olumsuz gelişmelerin yaşanması kaç kişinin umurunda oldu?
Bir süredir ülkemizin içinde bulunduğu seçim ve siyasal gelişmeler bu projeler yerine siyaset konuşmamıza, belki ayrışmamıza, belki birbirimize kızmamıza neden oldu. Sonuçta da sebebi ne olursa olsun bir süredir Samsun’a odaklanamadık. Oysa biz istihdam getirecek her konuda kenetlenip sürekli gündemde tutmak ve heyecanı düşürmemek zorundaydık şehir olarak. Maalesef bunu başaramadık.
Şimdi ise bu şehrin kaybedecek daha fazla zamanı yok. Samsun önüne bakmak durumundadır. Samsun'da '1 Milyar Dolar' hedefine doğru ilerlememiz gerekirken şimdi heyecanımızı kaybedemeyiz. Yeniden bu şehir için hayırlı olacak projelere odaklanmak zorundayız. Siyasetçisi, işadamı, sanatçısı, sivil toplum örgütleri, gazeteciler Samsunluluk ruhuna sahip olan herkese görev düşmektedir. Gelin artık Samsun'u nasıl daha iyiye taşırız? Bunu konuşalım. Harekete geçelim. Kentimiz için güçlü bir lobi oluşturalım.
Biz şimdi rahatımızı düşünür statükocu olursak çocuklarımız sıkıntı çekecekler bu kentte. Bizim kendi işlerimiz mevcut düzen içinde iyi olabilir. Düzenin böyle devam etmesini isteyebiliriz. Ama bunun bedelini gurbete gitmek zorunda kalan çocuklarımızın özlemini duymakla öderiz.
Gençleri sadece ekonomik sıkıntılar göç ettirmiyor. İmkanların daha fazla olduğu büyük şehirlerde yaşamak isteği, dünyaya daha kolay entegre olabilme arzusu da bunda etkili olabilir. Bu yüzden Samsun'u büyütmek ve geliştirmek zorundayız. Aksi takdirde torunlarımızı dizimizde değil telefonların ucunda sevmek zorunda kalabiliriz.
Geçtiğimiz günlerde Turki Arabi Travel Seyahat Acentesi CEO’su Metin Çalışkan , Samsun ve Orta Karadeniz Bölgesi’ni Arabian Travel Market Dubai 2019 – Dubai Uluslararası Turizm Fuarı’nda tanıttı. Arapların samsun'a yoğun ilgi gösterdiğini ancak direk uçuşlar olmazsa Samsun'a zengin arap turistlerin getirilemeyeceğini kaydetti.
Verdiği bir bilgi çok önemli 2018 yılında zengin Arap ülkelerinden Trabzon’a 880 uçak seferi düzenlenmiş. Samsun'un ne eksiği var da bunu başaramasın?
Şimdi aklınızdan dolar bilmem ne kadarken 'Bunlar nasıl olacak?' diye geçiriyorsanız çok klasik bir cevap olacak ama “Kriz Çince’de Fırsat Demektir”

Sağlıkla kalı

Trafik yerine nostaljik tramvay olsaFındığın dış kabuğu bize, içi elin İtalya’sına.Bu Şartlar Arasında Geçireceğimiz Kurban Bayramıİnternet Haber Sitelerine de düzenleme gelmeliMuhalefet muhalefetliğini gazeteciler gazeteciliğini yapıyorduSamsun'a gelmeyinSamsun yaylalarının ne eksiği var?Samsun pahalı şehir hemşerimTedavi edilemeyen hastalık Sağlıkta şiddetBu bir toplum için utanç vesilesidirYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Sultan Selim
SICAK HAVADA BURUN ESTETİĞİ OLUR MU?
Dr Öğr Üyesi Yavuz Sultan Selim
Dr. Öğr. Üyesi Emel Şen
EL- AYAK- AĞIZ HASTALIĞI SALGININA DİKKAT!
Dr Öğr Üyesi Emel Şen
Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu
BAYRAM'DA 'KENE KURBANI' OLMAYIN!
Prof Dr Hakan Leblebicioğlu
Uzm. Dr. Serkan Süren
ÇOCUĞUNUZA TV DEKİ KURBAN HABERLERİNİ İZLETMEYİN!
Uzm Dr Serkan Süren
Doç. Dr. Mehtap Kılıç
YAZ DÖNEMİ ALERJİYİ TETİKLEYEBİLİYOR!
Doç Dr Mehtap Kılıç
Mustafa BİLİK
Trafik yerine nostaljik tramvay olsa
Mustafa BİLİK
Dr.M.Emin DİNÇÇAĞ
SAMSUN VE TURİZM
DrMEmin DİNÇÇAĞ
Ahmet Altürk
Bırak kollarımı
Ahmet Altürk
Doç. Dr. Yasemin Kemal
Kanser Hastaları Oruç Tutabilir mi?
Doç Dr Yasemin Kemal
Sümeyra ÜSTÜNEL
'Sen ol' diye 'Ben' demediler!
Sümeyra ÜSTÜNEL
Özgür DEMİRCAN
Yargılamalar ve yaşam süresi!
Özgür DEMİRCAN
Melike Merve ÇETİNKAYA
Yeni Yıl mesajınız Var!
Melike Merve ÇETİNKAYA
Uzm. Psk. Gamze BİROL
Çocuk Ve Okul Motivasyonu
Uzm Psk Gamze BİROL
Arb. Av. Harun UYANIKOĞLU
6284 Sayılı Yasanın  Uygulaması ‘Koca’  Mağduriyetlerine neden mi oluyor?
Arb Av Harun UYANIKOĞLU
Dilara Durmuşoğlu Kazancı
Toplumun Geleceği Kadınlarımız
Dilara Durmuşoğlu Kazancı
Bilge Adam
Aknelere Ev Yapımı Çözümler
Bilge Adam
Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul TAŞ
Cinsel İstismar ve Çocuğu Koruma
Yrd Doç Dr Ertuğrul TAŞ
Prof. Dr. Ramazan ÖZÇANKAYA
Aldatma ve aldatılma
Prof Dr Ramazan ÖZÇANKAYA
Dilek Vayısoğlu İSKENDER
HATAY’I ALABİLİRLER
Dilek Vayısoğlu İSKENDER
Recep Korkmaz
Mum gibi yanan Kerkük
Recep Korkmaz
Prof. Dr. Ahmet Pişkin
Omzumuz çıkar ve neden tekrar eder
Prof Dr Ahmet Pişkin
Baş Yazar
Halkın adamı İbrahim Şahin`i özel yapan neydi?
Baş Yazar
Prof. Dr. Sevgi Soylu KOYUNCUOKU
Harika Hindistan-Yeni Delhi-Agra
Prof Dr Sevgi Soylu KOYUNCUOKU
Murat AYSAN
İstihdam Teşviki
Murat AYSAN
Prof. Dr. Mehmet Bilge ÇETİNKAYA
Doğurganlığınızı Koruyabilir Misiniz?
Prof Dr Mehmet Bilge ÇETİNKAYA
Prof. Dr. Tayfun ALPER
Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olabilir Mi?
Prof Dr Tayfun ALPER
Prof. Dr. Nevzat DABAK
Hasta Hekim İlişkisi ..
Prof Dr Nevzat DABAK