• DOLAR
  • ALTIN
  • EURO
  • BİST
Samsun
banner186
samsun haber
“15 Temmuz Unutulmamalı Unutturulmamalı”
13 Temmuz 2018 Cuma 12:06

Samsun Barosu Başkanı Avukat Kerami Gürbüz, zaman zaman ülkenin kimi akademisyenleri, kimi medya organları, kimi sermaye grupları ile kimi aydınlarının bile orduyu göreve çağırdığını, milletin iradesinin sembolü olan sandık devre dışı bırakılmak istendiğini belirterek, “ Milli iradenin devre dışı bırakılması millete yapılacak en büyük saygısızlıktır” dedi.

Samsun Son Haber


15 TEMMUZ’U LANETLiYORUZ”
Samsun Barosu Başkanı Avukat Kerami Gürbüz 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizde yine bir darbe girişimi yaşandığını, bir grup üniformalı teröristin kendisine milletin can güvenliğini korumak için emanet edilen silahın namlusunu milletine çevirdığını söyledi. Gürbüz, “Ancak bu kez darbeye yeltenenler, başta cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizi idare edenlerin, iktidarıyla muhalefetiyle siyasi partilerin, medya organlarının ve tabii ki milletimizin kararlı ve dik duruşu ile karşılaşmışlar ve amaçlarına ulaşamamışlardır. Bu terörist darbe kalkışmasını planlayanları, emrini verenleri, uygulayanları ve bundan her ne şekilde olursa olsun nemalanmak hesabında olanları bir kez daha lanetliyoruz. O gece darbeci teröristlere karşı kahramanca direnirken şehit düşen vatandaşlarımıza da Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekânları cennet olsun” dedi.
“HAİNLER CEZALANDIRILMALI”
Başkan Gürbüz, başta Gazi TBMM olmak üzere, devletimizin en stratejik noktalarını bombalayan ve darbe kalkışmasına direnen asker-polis-sivil en az 250 vatandaşımızın şehit olmasına sebep olan canilerin en ağır şekilde cezalandırılmalarını ve asla ilerleyen süreçte bu cezaların affının kesinlikle gündeme gelmemesini talep ettiklerini söyledi. Gürbüz, “  15 Temmuz’daki kalkışma, bize halen birilerinin demokrasi dışı illegal yöntemlerden medet umduklarını bir kez daha göstermiştir. Halbuki herkes, her kurum, mevki ve sıfatı her ne olursa olsun her vatandaş sandığa ve sandıktan çıkana saygı duymak zorundadır. Sandıktan çıkan da her kim olursa olsun demokratik hukuk kurallarının dışına asla çıkmadan milletine hizmet etmek zorundadır. Sandıkla gelen sandıkla gitmeli, sandıkta iktidara getirilen de, muhalefet görevi verilen de kendilerine verilen bu görevin bilincinde olmalıdır. Demokrasinin tartışılmaz en temel ve en sade kuralı budur. Buna rağmen bu kural ülkemizde çiğnenmeye kalkılıyor ve birileri halen üniforma ve postaldan medet umuyorsa bunun tek bir sebebi vardır: Türkiye’de bugüne kadar darbecilerden ve darbelerden medet umanlardan demokratik hukuk kuralları çerçevesinde hesap sorulmamıştır, hesap sorulamamıştır. Bugün bu hesabın hukuk çerçevesinde sorulması için tarihi bir fırsat doğmuştur. Bu fırsat hakkıyla kullanılmalı, hak edenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır” diye konuştu. 
“FETÖ DEVLETTEN TEMİZLENMELİ”
Kerami Gürbüz, devletin hemen hemen her kurumuna sızmış olduğu anlaşılan FETÖ ve benzeri terörist unsurlar, devletten titizlikle temizlenmesi gerektiğini söyledi. Gürbüz, “ Nitekim bu kapsamda binlerce kamu personeli mesleğinden ihraç edilmiştir. Ancak bu ihraçların tamamına yakınının ilgililerin savunması dahi alınmadan yapılmış olması ve bu insanların büyük çoğunluğunun hangi eylem ya da eylemleri nedeniyle terör örgütüyle irtibatlı olduklarının somut bir şekilde açıklanmamış olması insanları suçsuzluğunu ispat etmek gibi bir durumla karşı karşıya bırakmıştır. Hâlbuki hepimizin bildiği gibi esas olan ve olması gereken suçsuzluğu değil, suçluluğu ispat etmektir. Bu bakımdan mesleğinden ihraç edilenlerin ve buna Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu nezdinde 22.06.2018 tarihi itibariyle yapılan itiraz başvurusu  sayısı 108.905’tir. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (21.500) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 87.405’tir. Karar verilen 21.500 başvurunun 1.300’ü kabul, 18.200’ü ret, 2.000’i ön inceleme şeklindedir. 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon’un ret kararlarına karşı başvurulabilecek sadece iki tane mahkeme vardır ki onlar da Ankara 19.İdare Mahkemesi ve Ankara 20.İdare Mahkemesi’dir. Yani bu iki mahkemenin yılbaşından bu yana en az 9000’er dava dosyası bulunmaktadır. 2018 yılı sonuna kadar bu iki mahkemedeki dosya sayısı yaklaşık 15.000’er tane olması muhtemeldir. Bir mahkemenin bir yıllık süreç içerisinde 15.000 dosyayı inceleyip sonlandırabilmesi mümkün değildir. En iyimser değerlendirmede dahi bir mahkemenin bir yıl içerisinde karara çıkartabileceği dosya sayısı azami 2000 tane olabilir ki bu da Avrupa Konseyi ve AB ülkeleri standartlarının çok üzerinde bir sayıdır. Bu nedenle kesinlikle bu davalara bakacak idare mahkemelerinin sayısı artırılmalı ve söz konusu itiraz ve davalar sonuçları her ne olursa olsun çok hızlı bir şekilde sonlandırılmalıdır. Hiç şüphesiz geciken adalet adalet olmadığı gibi bilakis ilgilisi yönünden eziyet ve ayrıca bir cezadır” şeklinde konuştu.
Gürbüz konuşmasını şu şekilde tamamladı: Hukuk devletinin olduğu yerde adalet, adaletin olduğu yerde huzur, huzurun olduğu yerde yatırım, yatırımın olduğu yerde üretim, üretimin olduğu yerde kalkınma, kalkınmanın olduğu yerde zenginlik, zenginliğin olduğu yerde bölgesel ve küresel liderlik vardır. Hz.Peygamberin “bir saatlik adaletle hükmetmek, bin yıllık nafile ibadetten üstündür” buyurması, Hz. Ömer’in devletin temelinin adalet olduğuna vurgu yapması bu yüzdendir. 

İlhan Demircioğlu

Anahtar Kelimeler:
SamsunBaro15 Temmuz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Haber Gündemi
Son Eklenenler

banner171

banner165

sanalbasin.com üyesidir