• DOLAR
  5.6803
 • ALTIN
  222.741
 • EURO
  6.5153
 • BİST
  94682
Samsun 16°
parçalı az bulutlu

09 Şubat 2017 tarih 29974 sayılı resmi gazetede yayınlanan 687 Sayılı Kanun Hükmünde kararnamenin 3. maddesi ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa geçici 17.ve geçici 18. maddeler eklenmiştir.

Geçici 17. madde hükmünde:

"...31/12/2017 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmak üzere, 1/2/2017 tarihinden itibaren özel sektör işverenlerince Kuruma kayıtlı işsizler arasından işe alınanların; işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları ve 2016 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olmaları kaydıyla işe alındıkları tarihten itibaren 31/12/2017 tarihine kadar geçerli olmak üzere sigortalının aylık prim ödeme gün sayısının 22,22 TL ile çarpılması sonucunda bulunacak tutar, bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri sigortalı hisseleri dahil tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle işverene destek ödemesi yapılır ve destek tutarı Fondan karşılanır..." denilmektedir.

Geçici 18. maddesi ise:

"...31/12/2017 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmak üzere, 1/2/2017 tarihinden itibaren özel sektör işverenlerince Kuruma kayıtlı işsizler arasından işe alınanların; işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları ve 2016 yılının Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olmaları kaydıyla işe alındıkları tarihten itibaren 31/12/2017 tarihine kadar uygulanmak üzere, ücretlerinin 2017 yılında uygulanan asgari ücretin aylık brüt tutarının prim ödeme gün sayısına isabet eden tutarı üzerinden hesaplanan gelir vergisinin asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra kalan kısmı, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden terkin edilir..." hükmüne amirdir.

İşbu geçici madde hükümlerinden anlaşılmaktadır ki:

1- Teşvik uygulamasından özel sektör işverenleri faydalanacaktır.

2- 31.12.2017 tarihine kadar işe alınan sigortalılar için geçerlidir.

3- İşe alınacak sigortalıların İŞKUR'a kayıtlı olması gerekmektedir.

4-İşçinin, işe alındığı tarihten önceki son üç ayda sigortalı olmaması gerekmektedir.  

5-Yeni alınan işçi, işverenin Aralık 2016 ayında çalıştırdığı işçi sayısına ilave olmalıdır. Yani İşverenin Aralık 2016 da çalıştırdığı işçi sayısı 8 ise, yeni aldığı işçi ile işçi sayısının 8'in üstünde olması gerekir.

Tüm bu koşullar gerçekleştiğinde işverenler, Aralık 2016 tarihinde mevcut çalışanlarına ilave olarak 31.12.2017 tarihine kadar işe alacağı her bir sigortalı için sadece asgari ücret tutarı olan 1.404.-TL. yi ödeyecektir. Diğer bir deyişle, bu sigortalıların sigorta primini ve gelir vergisini ödemeyecektir. Yani her bir işçi için işveren maliyeti 773.- TL. azalacaktır.

Lakin bu teşvikten yararlanacak işverenler, aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaktır.

 Ayrıca bu teşvikten, sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlar ile  yurt dışında çalışan sigortalılar da yararlanamayacaktır. İşbu düzenleme istihdamda artış sağlamak üzere getirilmiş olup, yeni işçi alacak olan işverenlere büyük bir avantaj sağlamaktadır. Lakin bu teşvikten faydalandırılan işçi, bu teşvikten faydalandığı dönemde diğer teşvik, destek ve indirimlerden faydalanamayacağından, diğer teşviklerin de değerlendirilerek, en avantajlı teşvik unsurunun uygulanması gerekmektedir.    

Bol kazançlı günler temennisiyle...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner171

banner165

sanalbasin.com üyesidir