HaberlerSamsunSamsun'da yağmur duası tuttu

Samsun'da yağmur duası tuttu - Samsun Haberleri

Samsun'un Vezirköprü ilçesi Tahtaköprü Mahallesi'nde asırlardır devam eden geleneksel dua yağış getirdi.

+
-
Samsun'da yağmur duası tuttu

Samsun 'un Vezirköprü İlçesi ne 50 kilometre uzaklıktaki Tahtaköprü Mahallesi 'nde geleneksel 'Bolluk ve Bereket Duası ' yapıldı. Bolluk ve Bereket Duası'nın ardından yağmur yağarken Meteorolojinin hava durumu tahminlerine göre, Samsun, Kastamonu, Ordu ve Tokat'ta kuvvetli ve gök gürültülü sağanak ile dolu yağışı bekleniyor. 

Yağışların Samsun, Sinop, Amasya, Çorum ve Tokat ile Ordu'nun ve Kastamonu'nun güney kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Kuvvetli yağışların oluşturabileceği, sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.


7 Yasin 7 ezan 7 müezzin geleneği 

Geleneksel kültüründen ve inanç değerlerinden asla taviz vermeyen Tahtaköprü Mahallesi'ndeki Bolluk ve Bereket Duası'nda Mevlid-i Şerif'in orijinal hali okunurken Kur'an-ı Kerim tilavetinden sonra 7 müezzin, 7 Yasin ve 7 kez ezan okudu. Öğle namazından sonra 2 rekat şükür namazı kılındı, ayakta avuç içleri aşağı vaziyette dua edildi. Yine geleneksel yemeklerden keşkek ve kuzu etinden yapılmış yahni ikram edildi. Misafir masalarına her haneden bir kişi oturarak konuklarla ilgilendi.

Bu etkinliğe herkes katkı sağlıyor 
Mahalle Muhtarı Ali Hasan Türkel, kültürlerinden asla taviz vermediklerini, Mevlid-i Şerif'in asırlar önce nasıl okunduysa bugün de aynı şekilde okunduğunu, adetlerinin değişmediğini belirterek, 'Her masaya bir hane reisi oturur, yemek sonunda o masada bulunanları kendi evine götürerek ikramda bulunur. Misafire çok değer verilir, bu asla değişmez. Mevlitten sonra 7 Yasin, 7 ezan okunması sadece bizim mahallede vardır. Bu gelenek hiç bozulmadan günümüze kadar geldi. Bundan sonra da devam ederek yeni kuşaklara aktarılacak' dedi.

Duaya katılanlara keşkek ve yahni ikram edildi. Bolluk ve Bereket Duası'nın ardından yağmur yağması herkesi sevindirdi.SIRADAKİ HABER