SON DAKİKA

Merkez Bankası'ndan ekonomiye hamle
<>
HaberlerOrdu HaberleriHilmi Güler: 'Tarihi doku korunacak'

Hilmi Güler: 'Tarihi doku korunacak' - Ordu Haberleri

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Taşbaşı Mahallesi'ndeki tarihi evlerinin restorasyon çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve projenin tamamlanmasıyla birlikte mahallenin farklı bir kimliğe bürüneceğini söyledi.

+
-
Hilmi Güler: 'Tarihi doku korunacak'

Taşbaşı Mahallesi'ndeki tarihi evlerin restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Devam eden çalışmalarla ilgili Başkan Hilmi Güler'e sunum gerçekleştiren Restorasyon Uzmanı Sait Şaşmaz 'Taşbaşı Kentsel Sit Alanı 1. Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Kent Estetiği Projesi' kapsamında 21 adet evin restore edildiğini ikinci etap çalışmalarının ise sürdürüldüğünü söyledi.

'Taşbaşı Ordu'nun tarihini yansıtıyor'
Kentsel Sit Alanı 1. ve 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Kent Estetiği Projesi ile ilgili restorasyon uzmanı Sait Şaşmaz'dan bilgi alan Başkan Güler, 'Otantik mimariye sahip Taşbaşı Mahallesi'nde tarihi evlerimizin restorasyonu sürüyor. Taşbaşı, Ordu'nun tarihini yansıtan bir mahallemizdir. Bu tarihi dokuyu geleceğe taşımak için gereken çalışmaları yapıyoruz. İnşallah çok güzel olacak' dedi.
Yürütülen çalışmalarla ilgili verdiği bilgide yapılan çalışmanın Taşbaşı ve Zaferi Milli Mahallelerini görsel olarak kurtarmanın ilk hareketi olduğuna vurgu yapan Restorasyon Uzmanı Sait Şaşmaz, 'Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak şu anda iki kısımdan oluşan bir sokak sağlıklaştırma çalışması yürütülüyor. Bunlardan birisi Sıtkıcan Caddesi'nin devamında kalan yaklaşık 10 tane teşhirli binanın olduğu bir alan. Aynı zamanda Türk Sokak'ta devam eden çalışmalar var. Bunlar aynı zamanda denizden bakıldığında görünen evler. Bunların tamamı tarihi sit alanında kalıyor. Bu evleri yaşanabilir kılmak lazım. Bunun sonrasında ise ikinci etap devam ederken Taşbaşı ve Zaferi Milli Mahalleleri sahil kesiminde bulunan 48 yapıya dokunarak Ordu'nun siluetini değiştirmiş olacağız. Bu proje Ordu'ya turizm açısından büyük değer kazandıracak bir çalışmadır' diye konuştu.
Restorasyon Uzmanı Sait Şaşmaz, verdiği bilgilerin ardından Taşbaşı Mahallesi'nin günümüzdeki halinin resmedildiği yaklaşık 8 metrelik yağlı boya bir çalışmayı da Başkan Güler'e hediye etti.Enerji ve çevre konuları konuşulacakGÜNDEM
Enerji ve çevre konuları konuşulacak
Motosiklet ile kamyonet çarpıştı: 1 yaralıGÜNDEM
Motosiklet ile kamyonet çarpıştı: 1 yaralı
Polonya'da ilkokulda silahlı saldırıGÜNDEM
Polonya'da ilkokulda silahlı saldırı
Mersinli şehit son yolcuğuna uğurlandıGÜNDEM
Mersinli şehit son yolcuğuna uğurlandı

EN ÇOK OKUNANLAR

Mucize kadın tersine ameliyat Mucize kadın tersine ameliyatDolar yeni haftaya nasıl başladı? Dolar yeni haftaya nasıl başladı?Daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaştınız mı? Daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaştınız mı?Karadeniz'de yakalanan terörist tutuklandı Karadeniz'de yakalanan terörist tutuklandıEcrin Kurnaz'dan flaş gelişme! Cinler kaçırmış Ecrin Kurnaz'dan flaş gelişme! Cinler kaçırmışCezaevinde çatışma: 15 ölü Cezaevinde çatışma: 15 ölüDuvara böyle saplandı Duvara böyle saplandıMerkez Bankası'ndan ekonomiye hamle Merkez Bankası'ndan ekonomiye hamleTavuk fiyatında son 3 ayda rekor artış Tavuk fiyatında son 3 ayda rekor artışGüncel fındık fiyatları 27 Mayıs Pazartesi Güncel fındık fiyatları 27 Mayıs Pazartesi
SIRADAKİ HABER
}