SON DAKİKA

Samsun'da o ilçe şokta
<>
HaberlerKılıçdaroğlu işsizliğe dikkat çekti

Kılıçdaroğlu işsizliğe dikkat çekti

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisinin işsizlik olduğunu belirtti.

+
-
Kılıçdaroğlu işsizliğe dikkat çekti

Malatya'da bir otelde iş dünyası, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya gelen  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ,  Türkiye'nin en önemli sorunlardan birisinin işsizlik olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu konuşmasında,  "İşsizlik Türkiye'nin en temel sorunlarından birisidir . Neredeyse her evde bir işsiz var. Sayısı 7 milyonu aştı. En can yakıcı olanı da üniversite mezunlarının işsizliği. Hani ilk veya ortaokul mezunu olsa kendisine bir gerekçe bulur ama üniversite bitirenlerin yüzde 30'a yakını işsizse bir sorun vardır. Hiç kimse 'işsiz olacağım' diye üniversite okumaz. Herkes daha iyi bir gelecek için üniversiteye gider. İşsizlik ne demektir? İşsizlik, bütün kötülüklerin anası demektir. Bir insan işsiz kaldığı zaman nasıl geçinecek? Yeraltı dünyasına mı katılacak? İşsizliği önleyecek olan kim? Tabii ki sosyal devlet. Eğer siz işsizliği önleyemiyorsanız, oturup düşünmek gerekiyor. işsizlik konusunda herkesin duyarlı olması lazım."

İşverenlerin işçilerle ekmeğini, gelirini paylaştığını belirten Kılıçdaroğlu, "İşsizliği önlemenin bilinen tek yolu var, o da üretmek. Üretirseniz herkesin işi, aşı olur, her evde huzur olur, herkesin saygınlığı artar. Fabrikada, tarımda, kültürde, sanatta, hayatın her alanında üretmek lazım. Üretirseniz büyürsünüz. Soruyorum, Osmanlı İmparatorluğu niye battı, hangi gerekçeyle battı? Üretimden koparıldığı için. Devasa Osmanlı'nın parasını basacak bankası yok. Bir metre demir yolu yoktu, bez bile üretemiyordu." dedi.SIRADAKİ HABER
}