SON DAKİKA

Samsun'da o ilçe şokta
<>
HaberlerSamsun HaberleriOMÜ balı kapış kapış

OMÜ balı kapış kapış - Samsun Haberleri

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Arıcılık Birimi, bu yıl Türkiye ortalamasının 2 katı bir verimle 140 koloniden yaklaşık 3,5 ton saf çiçek balı üretti. Satışa sunulan balların yüzde 80'i tükendi.

+
-
OMÜ balı kapış kapış

Bu yıl, arıları iyi tarım uygulamalarının yapıldığı Sivas’ın Kangal ilçesinin 2 bin rakımlı Mühürkulak köyüne götüren  OMÜ   Arıcılık Birimi , oldukça verimli bir sezon geçirdi. Arıcılık alanında Türkiye’nin en deneyimli isimlerinden biri olan  OMÜ Ziraat Fakültesi  Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Güler öncülüğünde yürütülen çalışmalar sonucu bu yıl yaklaşık 3,5 ton bal elde edildi.


Süzme bal  70 TL, petek bal 75 TL’den satışa çıkan ballar geçen yıl olduğu gibi bu yılda kısa sürede tüketildi. Oldukça ilgi gören balın yüzde 80’i vatandaşalar tarafından tüketildi. 


Arıcılık üzerinde araştırmalarının yanı sıra vatandaşlara kaliteli bal sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, OMÜ Ziraat Fakültesinin arıcılık faaliyetleri alanında Türkiye’de önemli bir merkezi olduğunu vurguladıSIRADAKİ HABER
}