SON DAKİKA

Bakan Selçuk: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Gündemimizde Yok
<>
HaberlerÇorum Haberleriİskilip'in motifleri bez bebeklerle yaşatılacak

İskilip'in motifleri bez bebeklerle yaşatılacak - Çorum Haberleri

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş, bölgeler ve kuşaklar arasında kültür alışverişini sağlayan geleneksel el sanatlarından biri olan (folklorik) bez bebek yapımı Çorum'un İskilip ilçesinde yaşatılacak.

+
-
İskilip'in motifleri bez bebeklerle yaşatılacak

İskilip Kaymakamı Beyazıt Bestami Alkan'ın desteği ile İskilip Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılacak kurs ile yöresel bez bebek üretimi öğretilecek. İskilip'in tanıtımını yöresel ve kültürel değerlerini giyim tarzını yansıtacak bez bebeklerin tasarımı, yapımı İskilip Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde açılacak kursta hazırlanacak.
Bebeklerin kıyafetleri, İskilip insanının giyim tarzına ait yöresel kumaşlar kullanılarak ve aslına sadık kalınarak oluşturulacak. Folklorik kıyafetli yapma bebekler üzerinde Anadolu kadınının geleneksel giysileri olan göynek, şalvar, çember, cepken, yelek, üçetek, entari, bindallı, kuşak, önlük ve bunları tamamlayan, farklılıklar gösteren başlıklar yer alacak.
Kaymakam Alkan'ın, Muğla Vali Yardımcısı iken 'Muğla Bez Bebeği Yapımı' projesinin hayata geçirilmesinde de büyük katkıları olduğu biliniyor.
Hazırlanacak bez bebekler İskilip'in kültürünü, kıyafetlerini ve geleneklerini tanıtacak. Kente gelen ziyaretçilere, yörede yetişip dışarıda yaşayan vatandaşlara, dünyanın dört bir yanına hediyelik eşya ve oyuncak olarak pazarlanabilecek.Şehitkamilli miniklerin ilk karne heyecanıGÜNDEM
Şehitkamilli miniklerin ilk karne heyecanı
Vali Ustaoğlu, öğrencilerin karne heyecanına ortak olduGÜNDEM
Vali Ustaoğlu, öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu
Bakan Selçuk: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Gündemimizde Yok GÜNDEM
Bakan Selçuk: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Gündemimizde Yok
İzmit'te çevreyi kirleten firmaya cezaGÜNDEM
İzmit'te çevreyi kirleten firmaya ceza

EN ÇOK OKUNANLAR

Emekliye 4 Yıl Zam Yok! Emekliye 4 Yıl Zam Yok!Samsunspor'da kadro şekillendi Samsunspor'da kadro şekillendiYüzde 50 artı 1 Yüzde 50 artı 1Samsun'da Faciaya Kılpayı Samsun'da Faciaya KılpayıNumanoğlu sosyal medyadan helalleşti Numanoğlu sosyal medyadan helalleştiPolise pompalı tüfekle ateş açan maskeli şahıs yakalandı Polise pompalı tüfekle ateş açan maskeli şahıs yakalandıSinemada yeni dönem! Meclis'ten geçti Sinemada yeni dönem! Meclis'ten geçti18 Ocak Cuma Samsun hava durumu 18 Ocak Cuma Samsun hava durumu15 tatilde tavuklarını görüntülü arayacak 15 tatilde tavuklarını görüntülü arayacakKaraaslan ve Bilgiç öğrenci sofrasında Karaaslan ve Bilgiç öğrenci sofrasında

SIRADAKİ HABER
}