SON DAKİKA

Bakan Selçuk: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Gündemimizde Yok
<>
Haberlerİstanbul HaberleriİTHİB'de 2019 yılı ihracatında yüzde 10 artış hedefleniyor

İTHİB'de 2019 yılı ihracatında yüzde 10 artış hedefleniyor - İstanbul Haberleri

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, 2019 yılında yüzde 10 ihracat artışı hedeflediklerini duyurdu. Öksüz, tekstil ve ham maddeleri sektörü olarak 2018 yılını bir önceki yıla göre yüzde 4 ihracat artışıyla kapattıklarının da bilgisini paylaştı.

+
-
İTHİB'de 2019 yılı ihracatında yüzde 10 artış hedefleniyor


İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, düzenlenen basın buluşmasında 2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedeflerini paylaştı. 2018 yılı tekstil sektörünü değerlendiren Ahmet Öksüz, geçtiğimiz yıl 10,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini ve hazır giyim sektörü ile birlikte düşünüldüğünde 26 milyar dolar ihracatın söz konusu olduğunu ifade etti. Öksüz, 'Ortalama birim fiyatlarımızın 4,5 doların üzerinde. Yani katma değeri yüksek ürün ihraç ediyoruz. Hazır giyim sektörü ile beraber tekstil sektörü 1 milyon kişinin üzerinde istihdam gerçekleştiriyor. Türkiye'nin en dinamik, en önemli sektörlerinden bir tanesi. Diğer bir önemli konu net ihracatımız yıllık 15 milyar dolar. Yıllık 15 milyar dolar net Türkiye'ye döviz girdisi sağlıyoruz. Bu da çok önemli. Sektörümüzün uluslararası arenada rekabet gücünün yüksek olması bizim en büyük avantajımız' şeklinde konuştu.

'Otomotivden sonra ikinci büyük ihracat sektörüyüz'
Ahmet Öksüz, 'Otomotivden sonra ikinci büyük ihracat sektörüyüz. Sektörümüz üretmeye devam ediyor, ihracat yapmaya devam ediyor. Sektör İstihdam konusunda önemliyiz ve bu konuda da projelerimiz var. Tekstil mühendisliğine ihtiyacımız var bu konuda burs ve iş garantisi adı altında bir projemizi hayata geçiriyoruz. Üniversite sınavında belli başarı sağlamış öğrencilerimize eğitim yılı boyunca burs vereceğiz ve karşılığında aynı zamanda iş garantisi de vereceğiz. 2019 yılında yüzde 10 ihracat artışı hedefledik. 2018 yılını bir önceki yıla göre yüzde 4 ihracat artışıyla kapattık. İnşallah bunu gerçekleştirebiliriz' açıklamalarında bulundu.

Tekstil sektörünün oluşturduğu istihdam açısından önemli olduğunu, bu konuda projeleri olduğunu belirten Öksüz, 'Doğu Anadolu, Güney Doğu bölgelerinde yaşayan gençlere meslek öğretmek ve onları reel sektöre çekmek önemli hedeflerimiz arasında. Bununla ilgili olarak, Ekonomi Ve Ticaret Bakanlığımızla çalışmalarımız var. Sektörün buna ihtiyacı var çünkü. İnsan gücü bizim en büyük sıkıntımız. Çalışacak insan bulmada sıkıntı çekiyoruz.Genç nüfus çok fazla sanayi tesislerinde çalışmak istemiyor. Fakat ülkemizin geleceği açısından gençlerin sanayi tesislerinde çalışması,istihdam edilmesi çok önemli' dedi.Zorlu'nun güneşi ekosistemiyle yükselecekEKONOMİ
Zorlu'nun güneşi ekosistemiyle yükselecek
'869 Yerliysek Yeriz' zirvesi tarımın başkenti Antalya'da gerçekleştiEKONOMİ
'869 Yerliysek Yeriz' zirvesi tarımın başkenti Antalya'da gerçekleşti
İzmir'in deri fuarına yabancı alıcı akınıEKONOMİ
İzmir'in deri fuarına yabancı alıcı akını
Palandöken'den perakende yasasına ilişkin açıklamaEKONOMİ
Palandöken'den perakende yasasına ilişkin açıklama

EN ÇOK OKUNANLAR

Emekliye 4 Yıl Zam Yok! Emekliye 4 Yıl Zam Yok!Samsunspor'da kadro şekillendi Samsunspor'da kadro şekillendiYüzde 50 artı 1 Yüzde 50 artı 1Samsun'da Faciaya Kılpayı Samsun'da Faciaya KılpayıNumanoğlu sosyal medyadan helalleşti Numanoğlu sosyal medyadan helalleştiPolise pompalı tüfekle ateş açan maskeli şahıs yakalandı Polise pompalı tüfekle ateş açan maskeli şahıs yakalandıSinemada yeni dönem! Meclis'ten geçti Sinemada yeni dönem! Meclis'ten geçti18 Ocak Cuma Samsun hava durumu 18 Ocak Cuma Samsun hava durumu15 tatilde tavuklarını görüntülü arayacak 15 tatilde tavuklarını görüntülü arayacakKaraaslan ve Bilgiç öğrenci sofrasında Karaaslan ve Bilgiç öğrenci sofrasında

SIRADAKİ HABER
}