SON DAKİKA

Soylu'dan Karamollaoğlu'na çok sert sözler
<>
HaberlerŞartlar Değişiyor, Peki Yeni Yasada Neler Olacak?

Şartlar Değişiyor, Peki Yeni Yasada Neler Olacak?

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren gelişme işsizlik maaşında yaşanıyor. İşsizlik maaşını alabilmenin şartları değişirken yeni yasada farklı düzenlemeler yer alıyor. İşte merak edilenler.

+
-
Şartlar Değişiyor, Peki Yeni Yasada Neler Olacak?

Yasa geçtiğimiz hafta meclise sunuldu. İşsizlik maaşları yla ilgili olarak yeni düzenlemeler tasarıda yer aldı. Peki işsizlik maaşını kimler alabilir?  İşsizlik maaşı süresi ne kadar?  İşsizlik maaşına kimler başvurabilir? 


İŞSİZLİK MAAŞI NE DURUMDA ALINABİLİR? 


4A'lı olarak çalışan bir sigortalı işçi, işinden haksız şekilde çıkartılması durumunda işsizlik maaşından faydalanabiliyor. Ama prim şartlarını yerine getirmiş olması şartıyla.


İstifa durumunda işsizlik maaşı alınamıyor, fakat 'haklı fesih ' durumu varsa o zaman maaş alabilme durumu oluşabiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞINI ALABİLMEK İÇİN NE GEREKİYOR? 

İşsizlik maaşını alabilmek için son 3 yılda en az 600 prim günü olması şart. Ayrıca son 120 gün kesintisiz prim de aranılan şartlar arasında.


İŞSİZLİK MAAŞ SÜRELERİ NE KADAR OLUYOR? 


Maaşların süresi kişilerin çalışırken yatırılmış olan prim gününe göre değişiyor. Örneğin 600 gün primi olan kişi 6 ay boyunca alabilirken 1080 gün primi olan bireyse 10 ay maaş alabiliyor.


MAAŞLAR FARKLI MI ÖDENİYOR? 


Herkesin maaşı farklı olabiliyor. Burada kıstas kişilerin çalışırken aldıkları maaşlar, işsizlik maaşlarında da etkili oluyor.

SIRADAKİ HABER
}